fbpx
Na ndiqni në:

Kuriozitete

Çipa të integruar ndër lëkurë – trend i ri në Suedi

Botuar

  • македонски јазик

Suedia ka vendosur që çertifikatë vaksinimi kundër Kovidit do të kërkohet në të gjitha ngjarjet me më shumë se 100 vizitorë dhe shumë vendosin t’i përmbahen kësaj mase me vendosjen e çipit. Kjo është arsyeja pse numri i njerëzve që vendosin të vendosin mikroçipe ndër lëkurë po rritet, e për më tepër vendosin për këtë hap pas njoftimit të këtij vendi se të gjitha ngjarjet do të kërkojnë pasaporta për vaksinim.

Sipas hulumtimeve, rreth 6000 njerëz në Suedi kanë instaluar çip në duart e tyre deri më tani. Ata që kanë përvojë në këtë proces theksojnë se pas shtimit të implantit të mikroçipit, kanë ndërprerë mbajtjen e pasaportave të vaksinës, çelësave, kartave të identitetit dhe çipat mund të përdoren edhe për transport.

Më parë, një startup suedez i teknologjisë shpiku mikroçip me madhësi orizi që mund të vihej ndër lëkurë dhe të shërbente si pasaportë për koronavirusin. Pajisja mund të konfigurohet për të shfaqur të dhënat e vaksinimit. Përdoruesi mund të përdorë telefonin inteligjent për të lexuar të dhënat e mikroçipit kur është afër.

Sigurisht, të shumtë janë ata që nuk kanë mendim pozitiv për këtë trend. Një nga argumentet më të zakonshme të përdorura nga kundërshtarët e mikroçipave të implementuar në trupin e njeriut është se ata nuk duan të monitorohen.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена