Na ndiqni në:

Gostivari

“Mavijosje virtuale” – Stop për skandalet si Dhoma publike dhe dhunës mbi bazë gjinore

Botuar

  • македонски јазик

 

Zëshëm të flitet për dhunën mbi bazë gjinore, kurse abuzimi i fotografive dhe ndjekja të dënohen. Këto janë mesazhet që dërgohen nëpërmjet projektit “Mavijosje virtuale” që e implementon Organizata IGI- Gostivar, ndërsa ishte i prezentuar sot në pres konferencën.
Në kuadër të projektit një ekip ekspertësh ka bërë analizë të rastit skandaloz të Dhomës publike, që fortë e shqetësoi publikun e gjërë. ” Ekspertët konstatuan se ekziston ushtrim i brutalitetit mbi vajza të reja dhe gra, abuzim të fotografive të tyre private ose fotografi të marra nga rrjetet sociale, përskaj mënyrës në të cilën trajtohet, në fakt nuk trajtohet kjo sjellje penale, mbetet hapësirë për shfaqjen e grupeve të reja ose grupe të ngjashme. Po ashtu, ekspertët vërtetuan se legjislacioni ynë nuk ofron asnjë lloj mbrojtje të viktimave, kurse mos dënimi i inkurajon njerëzit të anëtarësohen në kështu grupe.”, potencoi Mja Hristovska, koordinator i projektit.
Në kuadër të ” Mavijosje virtuale”, zbatohet kampanjë e cila ka për qëllim të kontribuojë për kyçje më masive të publikut në procesin e ballafaqimit me dhunën mbi bazë gjinore.
“Dhuna mbi bazë gjinore për fat të keq ende paraqet një nga problemet më të hidhura të shoqërisë tonë. Besojmë se përpjekjet e sinqerta dhe angazhimet e përbashkëta do të kontribuojë për prishjen e heshtjes mbi bazë të kësaj pyetjeje si dhe për jetë më të sigurtë të çdo gruaje”, tha Aneta Filiposka, drejtor ekzekutiv të IGI.

Projekti është financiarisht i mbështetur nga Fondi kalifornian për aksione urgjente për të drejtat e grave. Aktiviteti i ardhshëm do të jetë krijimi i aplikacionit celular nëpërmjet të cilës do të mund të paraqiten çdo lloj i dhunës familjare me një klik.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

E lënduar një e mitur në fatkeqësi në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!