Na ndiqni në:

Maqedoni

Qeveria i kufizoi eksportet e disa drithërave, miellit, lulediellit dhe vajrave të lulediellit

Botuar

  • македонски јазик

Është kufizuar eksporti i miellit të grurit dhe shojzës, elbit, misrit, miellit të grurit dhe shojzës, farave të lulediellit, si dhe vajrave të lulediellit, vendosi Qeveria në seancën e 26-të.

  • Vendimi për kufizimin e eksportit të këtyre mallrave është marrë nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut si parandalim për të shmangur veprimet spekulative të tregtarëve dhe prodhuesve dhe për të mbrojtur prodhimin vendor, tregun vendor dhe qytetarët. Ky vendim është marrë si përgjigje reciproke ndaj masave të ngjashme të marra nga vendet e rajonit, sipas shërbimit për shtyp të qeverisë.

Në sqarimin e këtij vendimi, Qeveria përmend se në vend ka sasi të mjaftueshme gruri dhe misri në mullinj privatë, të cilat janë të ndryshme nga rezervat e mallrave.

  • Bëhet fjalë për sasi për të mbuluar nevojat e brendshme, gjegjësisht në mullinj në vend ka mbi 50.000 ton stoqe gruri, mbi 10.000 ton misër dhe mbi 8.000 ton elb, që vjen si pasojë e rritjes së prodhimit vendor të grurit prej 195 mijë tonë në vitin 2017, në 253 mijë tonë në vitin 2021, thuhet në deklaratë.

Qeveria thekson gjithashtu se rezervat e mallrave të produkteve bazë, si gruri, misri, elbi, vaji i lulediellit, derivatet e naftës dhe produkteve të tjera janë në sasi të mjaftueshme dhe nuk ka nevojë për ndërhyrje shtesë.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена