fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

U shënua 78 vjetori nga pushtimi i Shukrtit në Gostivar

Botuar

  • македонски јазик

Me një tubim të përshtatshëm dhe vendosjen e luleve para përmendores së heroit kombëtar Çede Filiposki-Dame, i cili edhe vetë ishte pjesëmarrës në pushtimin. Gostivari sot shënoi 78 vjet nga operacionet luftarake të luftës nacionalçlirimtare, të njohura si pushtimet e shkurtit. Manifestimi u organizua nga Aleanca e Luftëtarëve nga Gostivari.

“A mund të harrojmë data dhe ngjarje të tilla që flasin vetë për njeriun hero, luftëtarët heroikë. Brigada e parë maqedono-kosovare luftoi disa ditë, ditë e natë me forcat fashiste bullgare dhe po bën betejën më të vështirë që nga formimi i saj. Në të kanë luftuar rreth 40 bashkëqytetarë tanë. Disa për fat të keq qëndruan në atë betejë të gjatë. Vdiqën Gostivarasit: Vasil Vasileski, Borçe Jovanoski dhe Kërste Gjinoski, nga Vrutoku: Sllobodan Peposki, nga Belica: Svetozar Spiroski, nga Niqifori: Denko Dejanoski dhe nga Bogdeva: Zlate Malakoski. Të mos mbyllim sytë para faktit se ata u vranë në një përleshje me forcat fashiste bullgare. Shënim i sotëm është vetëm një nderim modest për të gjithë ata që dhanë jetën për një Maqedoni të lirë. Lavdi e përjetshme për ato”, tha para të pranishmëve Radisllav Gjinoski, kryetar i Aleancës së Luftëtarëve të Gostivarit.

Të pranishmit në përkujtimoren e sotme kanë mbajtur një minutë heshtje në nderim të luftëtarëve të rënë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена