Na ndiqni në:

Lajme

Në Turqi hapet ura e varur më e gjatë në botë

Botuar

  • македонски јазик

Turqia ka hapur urën më të gjatë të varur në botë, të ndërtuar mbi Dardanele, kufiri natyror midis Evropës dhe Azisë.

“Ura e Çanakalasë 1915” është 4.608 metra e gjatë. 162,000 kilometra tela u përdorën për të vendosur kabllon kryesore në urë, e cila mjafton për t’u mbështjellë katër herë rreth Tokës.

Ura u përurua dje, më 18 mars, datë në të cilën, në vitin 1915, ushtria turke mposhti forcat e Antantës.

“Ura e Çanakalasë 1915, është një projekt mbresëlënës. Me të arritëm një hallkë tjetër në vizionin për rritjen, fuqinë dhe zhvillimin e Turqisë. Ne po bëhemi simbol i paqes, prosperitetit, drejtësisë”, tha presidenti Recep Tayyip Erdogan në hapje.

Për ndërtimin e urës janë shpenzuar rreth 2.5 miliardë euro.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена