Na ndiqni në:

Shëndet dhe bukuri

Uji është arma më e fortë kundër nxehtësisë

Botuar

  • македонски јазик

Njerëzit të cilët punojnë ose janë në hapësirë të hapur gjatë kohës së valëve të nxehta, janë të ekspozuar në rrezik më të madh nga dehidrimi dhe prandaj është e rëndësishme të pihen mjaftueshëm lëngje. Por, sa është e mjaftueshme?

Një mënyrë që të jeni të sigurtë është testi i shpejtë me shtypje të lëkurës. Gjatë presionit të lehtë me gishtin, lëkura me sasi normale të ujit dhe elasticitet shpejt do të kthehet në pozitën normale. Dehidrimi i lehtë do të shkaktojë kthim të ngadaltë të lëkurës në pozitën e zakonshme.

Megjithatë, ekzistojnë edhe tregues të tjerë se trupit i duhet ujë.

  • Më shumë do të doja t’a ndërlidh (dehidrimin) me shenjat e ndjeshme, si letargji, kokëdhimbje ose gojë e thatë, thotë dermatologu gjerman, dr. Kristof Libih.

Në ditët në vazhdim, këshillon mjeku, duhet të pihet më shumë nga nga sasia e një litër e gjysëm e ujit të rekomanduar në ditë. Uji është mënyra e tij e preferuar për ftohje, në vend të pijeve të tjera.

Nëse jeni jashtë gjatë kohës së ditëve me diell dhe të ngrohta, Libih thotë se se më së miri është të jeni në hije nga ora 11 deri në ora 16. Ekspozimi në diell para dhe pas do t’i ndihmojë trupit të prodhojë mjaftueshëm vitamin D dhe t’a forcojë nivelin e “hormonit të lumturisë”.

  • Krema për diell nuk do t’a ndalojë prodhimin e vitaminës D, por do t’a ruaj shëndetin tuaj. Mbrojtja nga dielli është kyçe pasi që kanceri i lëkurës është gjithmonë i mundshëm, thotë dr. Libih.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

E lënduar një e mitur në fatkeqësi në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!