fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

(përmbajtje shqetësuese) Ukraina godet Donjetsk, raketa godet qendrën e qytetit

Botuar

  • македонски јазик
(вознемирувачка содржина) фото: Едуард Корниенко / URA.RU

Sipas të dhënave paraprake nga autoritetet në Donetsk, 20 persona kanë humbur jetën dhe 26 janë plagosur pas sulmit të sotëm në qendër të Donjeckut.

Sipas RIA Novosti, një raketë ukrainase Point-U u qëllua në Donjetsk, e cila u kap nga mbrojtja ajrore ruse, por u hodh pranë ndërtesës së qeverisë në qendër të Donjetsk.

Pamjet dhe fotot janë publikuar nga qendra e Donjeckut, ku u rrëzua raketa “Point U”. Sipas kreut të DNR Denis Pushilin, mes viktimave të sulmit të forcave ukrainase janë edhe fëmijë.

(përmbajtje shqetësuese):

Denis Pushilin, kreu i Republikës Popullore të Donetskut, e quajti incidentin një “gjenocid kundër civilëve”, sepse sulmi nuk kishte për qëllim të dëmtonte infrastrukturën ushtarake, veprimet e batalioneve nacionaliste u klasifikuan si një sulm terrorist dhe do të shpallej ditë zie në republikë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена