Na ndiqni në:

Gostivari

Për një javë në vend 4.302, në Gostivar 672 të infektuar me koronavirus

Botuar

  • македонски јазик

Në periudhën nga 9 deri 15 Gusht në Maqedoni janë regjistruar 4.302 raste të reja pozitive të koronavirusit, nga 43.479 teste të bëra. Numri i personave pozitiv është i rritur për 2,6 herë në krahasim me javën e kaluar, thekson Instituti për shëndet publik në raportin javor. Përqindja e pozitivitetit lëviz nga 8,5% deri 11,8%, mesatarisht 9,9%.

“Janë regjistruar persona të sëmurë të të gjitha grupmoshave. Më e përfshirë është grupmosha e personave në moshë mbi 20-29 vjeç (935). Numri më i vogël është regjistruar tek grupmosha nga 0-9 (77). Vërehet rritje e numrit të të sëmurëve tek të gjitha grupmoshat, me rritje më të dukshme tek grupmosha mbi 60 vjet për 3,3 herë më shumë në krahasim nga java e kaluar. Pas 2 testeve negative të marra për praninë e SARS-COV-2 ose me përdorimin e algoritmit të ri, me status të “shëruar” janë 404 persona që kanë qenë të hospitalizuar ose në mjekim shtëpiak, me 2,6 herë zmadhim në krahasim! Me javën e kaluar. Janë paraqitur 51 raste të të vdekurve javën e kaluar, nga Tetova (15), Gostivar (13), Shkup(9), Kërçovë (3), Strugë, Kumanovë dhe Dibër (nga 2), Prilep, Koçan, Vinicë, Manastir dhe Veles (nga 1). Numri më i madh (36) i të vdekurve i përkojnë grupmoshës mbi 60 vjet. Një rast ka ndërruar jetë në kushte shtëpiake derisa të tjerët kanë vdekur në kushte spitalore.”, qëndron në raportin e ISHP.

Në rajonin e Gostivarit javën e kaluar janë evidentuar 672 pozitivë. Rajoni tash ka 820 të sëmurë aktiv.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari1 javë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!