Na ndiqni në:

Maqedoni

Për nxënësit e shkollave fillore, mbajtja e maskave nuk do të jetë më e detyrueshme

Botuar

  • македонски јазик

Nxënësit e shkollave fillore përjashtohen nga mbajtja e maskave, por masa mbetet për mësuesit dhe personelin teknik, kapaciteti i shfrytëzimit të ambienteve të brendshme si opera, teatro, kinema është rritur nga 50 për qind në 75 për qind dhe hiqen çertifikatat e qëndrimit në ambient të hapur në objektet hotelierike.

Këto janë tre masat e miratuara nga Komisioni i Sëmundjeve Infektive, të cilat do t’i rekomandojë Shtabit të Përgjithshëm të Krizës dhe për miratim nga Qeveria.

  • Sot kemi pasur një seancë të rregullt të Komisionit për Sëmundjet Infektive në të cilën fillimisht kemi shqyrtuar gjendjen epidemiologjike nga java e kaluar dhe duke u bazuar në shifrat e javës së kaluar, por edhe kriteret që kemi përmendur në një deklaratë herën e kaluar me të cilat mundohemi të objektivizojmë vlerësimin. për rrezikun epidemiologjik kemi miratuar tri masa në përputhje me atë algoritëm të ri të vlerësimit të rrezikut, tha kryetari i Komisionit, Aleksandar Petliçkovski.

Ai theksoi se nxënësve nuk u ndalohet të mbajnë maska ​​në shkolla, nëse mendojnë se duhet t’i mbajnë ato.

  • E drejta për të zgjedhur është. Nëse dikush dëshiron të mbajë maskë, ka familjarë të rritur në shtëpi dhe dëshiron t’i mbrojë, nuk është e ndaluar të mbajë maskë, por ne e heqim detyrimin. Nuk ka detyrim për mbajtjen e detyrueshme të maskave në shkollë, sqaroi Petlichkovski.

Zëdhënësi i Komisionit Zlate Mehmedoviq tha se për momentin mënyra e izolimit mbetet e njëjtë dhe se masat do të zbuten ose forcohen në varësi të situatës epidemiologjike.

  • Nëse shohim një përkeqësim të situatës epidemiologjike ose rritje të rrezikut epidemiologjik, atëherë të njëjtat masa mund të kthehen në fuqi. Në këtë mënyrë, duke lehtësuar gradualisht masat në përputhje me rrezikun epidemiologjik, nëse arrijmë të kontrollojmë situatën epidemiologjike në terren, besojmë se nuk mund të jemi në një situatë si vendet si Austria, Gjermania, Britania e Madhe dhe Danimarka. ku ka pasur një rritje të mprehtë të numrit të të sapoinfektuarve, të shtruarve në spital dhe të vdekurve, tha Mehmedoviç.

Lidhur me vaksinimin, Petliçkovski tha se absolutisht do t’i përkushtohen reklamimit të tij, si mënyra më e mirë për të përballuar pandeminë.

  • Nuk e dimë se çfarë do të ndodhë në një muaj, jo në dy apo tre muaj, dhe ndërkohë vaksinimi mbetet mjeti kryesor në luftën kundër pandemisë. Kemi pasur pak intensifikimin, dërgimin e mesazheve dhe do ta intensifikojmë shumë sepse ka një rezultat, ka përgjigje ndaj reklamave, për rikujtimin që është mirë të vaksinohen fillimisht ata me rrezikshmëri më të lartë, por më pas ata që kanë marrë dy. doza dhe kaloi shumë kohë dozën e dytë. Për momentin standard për mbrojtjen më të mirë janë tri doza të vaksinës dhe këtë do ta sqarojmë intensivisht, theksoi Petliçkovski.
Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена