Na ndiqni në:

Maqedoni

Tash për tash nuk ka indikacione për ndryshim të modelit arsimor, tha Carovska

Botuar

  • македонски јазик

“Dje numri i nxënësve pozitiv nëpër shkolla ishte 0,01, që domethënë se janë më pak të infektuar në krahasim me të hënën. Deri tash nuk kemi indikacione se modeli arsimor duhet të ndërrohet, por në momentin kur do të marrim indikacione për ndryshim të modelit ne jemi të përgatitur të veprojmë ashtu”, deklaroi sot ministrja e arsimit dhe shkencës Milla Carovska.

– Epidemiologët ndjekin, Komisioni për sëmundje ngjitëse ndjek, informacionet i marrin edhe ato, siç i merr MASH, edhe ato veprojnë në bazë të komunës, rajonit, shkollës. Drejtoj se në shkolla janë 240 mijë nxënës, kurse dje numri i nxënësve pozitiv nëpër shkolla është 0,01, që është me të vërtetë përqindje e ulët. Besoj që do të arrijmë të mirëmbajnë përqindje të ulëta, pasi interesi më i lartë i nxënësve është të jenë në klasë, theksoi Carovska.

Apeloj deri te drejtorët, arsimtarët, prindërit t’i respektojmë protokollet, t’i mbrojmë fëmijët tanë, t’ju sigurojmë edhe të drejtë për mësim që është e drejtë themelore e fëmijës.

Në lidhje me indikacionet nga Avokati i popullit, Carovska theksoi se protokollet, si dhe plani për punë dhe tre skenaret janë të miratuara në seancën qeveritare në koordinim me Komisionin për sëmundje ngjitëse, qysh nga Korriku.

– Për momentin e zbatojmë skenarin prezencë fizike në shkolla, për të gjithë nxënësit në gjithë territorin përveç Tetovës dhe Gostivarit të cilët fillojnë nga e hëna e ardhshme me mësim me prezencë fizike, dje Qeveria e solli të njëjtin vendim. Por, gjithçka tjetër mund të të jetë mendim i institucioneve përkatëse, për më relevant për atë a duhet të shkurtohen orët, nuk duhet të shkurtohen, a ka ose nuk ka problem shëndetësor, nuk është as MASH, as Avokati i popullit, por Komisioni për sëmundje ngjitëse. Nga ana e Komisionit protokollet janë të miratuara dhe si të tilla detajisht praktikohen, nëqoftëse ka nevojë për ndryshim të të njëjtave un jam e sigurtë se Komisioni do t’na alarmojë, por deri tash një gjë të tillë nuk kemi, tha Carovska.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!