Na ndiqni në:

Gostivari

Zjarre të shpeshtuar, policia me apel- Mos digjni mbeturina, mos bëni turshi nëpër bodrume

Botuar

  • македонски јазик

Dhjetë ditët e fundit në rajonin Tetovë-Gostivar kanë qenë të paraqitura dhjetëra zjarre në hapësirë të hapur, por edhe në ndërtesa banimi dhe objekte të tjera, si edhe në vetura. Më së shpeshti digjeshin deponi të “egra” me mbeturina të llojllojshme, barr i thatë, kallamishte dhe vegjetacion i shkurtër, derisa në ndërtesat kanë qenë të zëna hapësirat e bodrumeve dhe shkallët.

Sektori i punëve të brendshme Tetovë përsëri apelon deri tek qytetarët të jenë skajshmërisht të kujdesshëm, të mos ndezin zjarre në hapësirë të hapur, kudo që të jetë dhe për çfarëdo qoftë qëllimi, kurse banorët e ndërtesave veçanërisht të kenë kujdes me bodrumet dhe hapësirat e tjera të përbashkëta, t’a kufizojnë qasjen deri tek këto hapësira për persona të tjerë dhe të mos i përdorin për përgatitje të turshive dhe ushqimeve të dimrit në furra me dru, ose materie të tjera që digjen lehtë. Përkrah kësaj, banuesve ju rekomandohet edhe në kohë t’a kontrollojnë korrektësinë e instalacioneve elektrike në objektet, veçanërisht nëse bëhet fjalë për objekte më të vjetra.

Sektori i punëve të brendshme Tetovë edhe njëherë rikujton se shkaktimi i zjarrit me qëllim ose nga pakujdesia është vepër penale për të cilën në përputhje me nenet 288 dhe 227 nga Kodi penal janë të parashikuara gjoba dhe dënime me burg deri 5, gjegjësisht më së paku 8 vjet, në varësi prej llojit të zjarrit, rrethanave dhe pasojave.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20212 ditë më parë

Këto janë anëtarët e zgjedhur të Këshillit të ardhshëm të Komunës së Vrapçishtit

Gostivari2 ditë më parë

MPB zyrtarisht për fatkeqësinë tek Llaskarcë në të cilën humbi jetën banor i Çegranit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Gostivari11 orë më parë

I sulmuar dhe i plaçkitur një i mitur në rrugë në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari2 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!