Na ndiqni në:

Maqedoni

Ligji për ndërtimet pa leje është bllokuar në procedurë parlamentare, thotë Boçvarski

Botuar

  • македонски јазик

Ligji për ndërtimet pa leje është në procedurë parlamentare. Nëse Kuvendi është i gatshëm për debat, ne jemi këtu për t’i hapur të gjitha çështjet, tha sot ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Blagoj Boçvarski.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas inspektimit të ndërtimit të digës në lumin Otinja, Boçvarski tha se ligji është rishikuar dhe korrigjuar tërësisht, si dhe janë marrë parasysh propozimet e shoqatave të shoqërisë civile dhe organizatave.

–Shteti është përballë kësaj sfide, të miratojë ligjin. Ne e ndryshuam plotësisht. Kemi ndërmarrë edhe shumë hapa të tjerë me të cilët kemi dëgjuar dhe respektuam shoqatat dhe organizatat qytetare që ligji të jetë i pranueshëm edhe për qytetarët edhe për Kuvendin. Ligji është tashmë në procedurë parlamentare dhe nëse Kuvendi është gati për të debatuar, ne jemi këtu për të hapur të gjitha pyetjet sepse ligji është i nevojshëm si për projektet e infrastrukturës kombëtare ashtu edhe për ato komunale, por mbi të gjitha për qytetarët që duan të vendosin objektet në kuadër ligjor. Kur të thirremi si Qeveri, do të jemi në Kuvend për të diskutuar për përmirësimin dhe miratimin e ligjit. Ai është bllokuar në Parlament dhe presim diskutim në një debat komisioni, tha Boçvarski.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена