fbpx
Na ndiqni në:

Shëndet dhe bukuri

Pse pirja e ujit alkalin është shumë i dobishëm?

Botuar

  • македонски јазик

Uji i pastër i shiut ka pH 7,0 prandaj llogaritet si neutral. Gjithçka është nën pH 7 është e tharët, kurse gjithçka që është mbi pH 7 llogaritet për alkaline.  Thartira dhe alkaliniteti maten mbi bazë të pH.

Përskaj ushqimit të ëmbël dhe të yndyrshëm, buka, brumi, pijet alkoolike dhe të gazuara, e zmadhojnë thartirën në organizëm.

Imuniteti është më i fortë dhe rreziku nga ndryshimet degjenerative zvogëlohet kur pH është nën kontroll.

Pse uji alkalin?

Për shkak të ushqyerjes sonë moderne, që përbëhet kryesisht nga ushqim i përpunuar, duke kyçur, kripë, sheqer, kofein dhe alkool – organizmi është tepër i thartë. Shenja të mjedisit tepër të thartë në trup është lodhja, kokëdhimbjet, dhimbjet në stomak dhe sistem imunologjik i dobësuar.

Nëse mjedisi në trupat tonë bëhet tepër e thartë ose alkaline, qelizat tona të shëndosha mund të bëhen toksike, të shpërbëhen dhe të vdesin. Ky joekuilibër në pH i gërryen indet. Për atë, pirja e ujit alkalin është shumë i dobishëm.

Ujin alkalin mund t’a pijmë rregullisht, çdo ditë, veçanërisht në ditët e verës, kur ndiejmë lodhje të zmadhuar ose diçka të ngjashme.

Për të bërë ujë alkalin ju nevojitet:

*Uji është alkaline kur pH-ja e tij është e përshtatur rreth 8 ose 9 që është bazë.

2l ujë të pastër të filtruar (mundet nga çeshmja)

Limon,

1 lugë kripë himalaje

Përgatitja: 

Në ujë shtrydhenni limonin me lëvore. Shtoni një lugë ujë himalaje. Mbulojeni dhe keni të qëndrojë gjatë natës, (nga 8 deri 12 orë) në temperaturë të dhomës.

Pastaj pini dy gota në mëngjes para mëngjesit dhe një në mbrëmje para gjumit.

Provojeni që nesër dhe trupi juaj do të jetë falenderues!

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена