Na ndiqni në:

Shëndet dhe bukuri

Pse pirja e ujit alkalin është shumë i dobishëm?

Botuar

  • македонски јазик

Uji i pastër i shiut ka pH 7,0 prandaj llogaritet si neutral. Gjithçka është nën pH 7 është e tharët, kurse gjithçka që është mbi pH 7 llogaritet për alkaline.  Thartira dhe alkaliniteti maten mbi bazë të pH.

Përskaj ushqimit të ëmbël dhe të yndyrshëm, buka, brumi, pijet alkoolike dhe të gazuara, e zmadhojnë thartirën në organizëm.

Imuniteti është më i fortë dhe rreziku nga ndryshimet degjenerative zvogëlohet kur pH është nën kontroll.

Pse uji alkalin?

Për shkak të ushqyerjes sonë moderne, që përbëhet kryesisht nga ushqim i përpunuar, duke kyçur, kripë, sheqer, kofein dhe alkool – organizmi është tepër i thartë. Shenja të mjedisit tepër të thartë në trup është lodhja, kokëdhimbjet, dhimbjet në stomak dhe sistem imunologjik i dobësuar.

Nëse mjedisi në trupat tonë bëhet tepër e thartë ose alkaline, qelizat tona të shëndosha mund të bëhen toksike, të shpërbëhen dhe të vdesin. Ky joekuilibër në pH i gërryen indet. Për atë, pirja e ujit alkalin është shumë i dobishëm.

Ujin alkalin mund t’a pijmë rregullisht, çdo ditë, veçanërisht në ditët e verës, kur ndiejmë lodhje të zmadhuar ose diçka të ngjashme.

Për të bërë ujë alkalin ju nevojitet:

*Uji është alkaline kur pH-ja e tij është e përshtatur rreth 8 ose 9 që është bazë.

2l ujë të pastër të filtruar (mundet nga çeshmja)

Limon,

1 lugë kripë himalaje

Përgatitja: 

Në ujë shtrydhenni limonin me lëvore. Shtoni një lugë ujë himalaje. Mbulojeni dhe keni të qëndrojë gjatë natës, (nga 8 deri 12 orë) në temperaturë të dhomës.

Pastaj pini dy gota në mëngjes para mëngjesit dhe një në mbrëmje para gjumit.

Provojeni që nesër dhe trupi juaj do të jetë falenderues!

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

E lënduar një e mitur në fatkeqësi në Gostivar

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari4 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!