Поврзи се со нас

Вести

Србија ја проширува листата на поевтина храна и други производи

Објавено

на

Акцијата „Подобра цена – цена за народот“, од среда, во Србија ќе се прошири за 16 нови категории производи: брашно ТИП 500 и ТИП 400, сончогледово масло, кисело млеко, маргарин, намаз со сирење, кромид, грав, зелка, паштета, виршли, замрзнат грашок, џем, бисквити, паста за заби и сапун. Промоцијата ќе трае до 31 декември, а производите што се дел од промоцијата во продавниците ќе бидат јасно означени со знакот „Подобра цена“ за потрошувачите полесно да ги најдат на полицата и да ги купат, јави дописникот на МИА од Белград.

Министерот за трговија, Томислав Момировиќ во соопштението на ресорното министерство истакна дека е исклучително задоволен од одзивот на трговците и производителите, видливоста на акцијата и нејзините ефекти.

„Подобра цена“ е заедничка акција и иницијатива на државата и трговците, а нејзината основна цел е да ги заштити стандардите на граѓаните, кои за своите пари ќе можат да купат повеќе производи. Производи од акцијата „Подобра цена“ има доволно и тие ќе бидат достапни на полиците на сите малопродажни продавници во земјава, во повеќе од 2.500 продавници низ целата територија на Србија, изјави министерот Момировиќ и додаде дека потенцијалната препродажба на производите ќе биде строго санкционирана.

Во рамки на акцијата „Подобра цена – цена за народот“, која почна на 13 септември и ќе трае до 31 декември 2023 година, на постојаниот режим „акција“ веќе се: млеко, јогурт, бело сирење, јаболка, компири, тестенини, пилешко месо и салама (паризер), безалкохолни пијалоци, кафе, храна за бебиња, шампон за бебиња, пелени за бебиња, шампон за возрасни, тоалетна хартија, хигиенски салфетки, детергент за миење садови, детергент за алишта.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена