Спорт

Србија во финалето на светскиот шампионат во кошарка

Објавено

на

Кошаркарската репрезентација на Србија се пласираше во финалето на Светското првенство, откако денеска во Манила ја совлада Канада со 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23). Во второто полуфинале од 14:40 часот се среќаваат селекциите на САД и Германија.

Капитенот Богдан Богдановиќ ја предводеше Србија до финалето на Светското првенство со 23 поени, а го следеше Никола Мулутинов со 16 поени и десет скока. А Огњен Добриќ постигна 16 поени, Марко Гудуриќ додаде 12, а Алекса Аврамовиќ десет поени.

Во канадскиот тим, кој го одигра првото полуфинале на Мундобаскетот во историјата, најефикасен беше Еј Џеј Берет со 23 поени, додека Шеј Гилгес-Александер мечот го заврши со 16 поени.

Србија подобро го започна натпреварот и по двете врзани тројки на Добриќ и Богдановиќ поведе со 8:1, но Канада веднаш одговори на ист начин преку Берет и Олиник. Канаѓаните потоа стигнаа до плус три (10:13) на четири и пол минути пред крајот на првиот период, но потоа застанаа.

Следеше серијата на Србија од 11:0, која ја започна Добриќ, а повторно ја заврши одличниот Аврамовиќ, за водство на Србија од 21:13. Серијата на Србија ја прекина Олиник кој влезе во последната минута, но избраниците на Светислав Пешиќ на првиот одмор заминаа со осум поени предност – 23:15.

По четири минути игра во вториот дел и петте врзани поени на Богдановиќ, Србија стигна до првата двоцифрена предност (33:23) и го задржа водството до големата пауза. Најзаслужен за тоа беше Милутинов, кој постигна осум врзани поени за предност од 52:39 на полувремето.

Второто полувреме Канаѓаните го отворија со двете тројки на Брукс, но Србија во тој дел од играта успеваше да го одбие секое нивно налетување и да ја зачува предноста, влегувајќи во последните десет минути од натпреварот со водство од 75:63.

Србија блескаво ја започна последната четвртина – украдена топка и поени на Аврамовиќ, а потоа и тројка на Гудуриќ за плус 17 (80:63). Канаѓаните се обидоа да се вратат во мечот, но не успеаја, а се беше практично готово по четири брзи поени на Давидовац и Богдановиќ за 95:79 на нешто повеќе од две минути до крајот.

За репрезентацијата на Србија ова ќе биде 10-то финале.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!