Поврзи се со нас

Гостивар

Средба Куртовски-Тодорова во Маврово-Ростуше: Унапредување на условите во училиштата за сите заедници

Објавено

на

Градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше Медат Куртовски и директорката на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците, Славица Тодорова денес одржаа работна средба. Тема на разговор беше продлабочувањето на меѓусебната соработка помеѓу двете институции, со цел да се подобрат условите во образованието како и подобрат правата на етничките заедници, преку изучување на културата и јазикот на својата етничка заедница.

По средбата, директорката Тодорова, со своите соработници го посетија ОУ “Блаже Конески” – Скудриње каде ги посетија учениците од трето одделение каде наставата се одвива со физичко присуство на учениците. Исто така, имаа средба со дел од просветните работници од училиштето.

„Соработката ќе се продлабочува и во наредниот период се очекуваат повеќе заеднички средби, се со цел да се подобрат развојот и унапредување на условите во образовниот процес за подеднакво за сите заедници во сите општински основни училишта.“, соопштија од О. Маврово и Ростуше.
На средбата во општината присуствуваа и Хаџер Јавуз, советник за унапредување на Турскиот јазик и Дарко Митевски, раководител во Управата.
Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена