fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Средба Куртовски-Тодорова во Маврово-Ростуше: Унапредување на условите во училиштата за сите заедници

Објавено

на

Градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше Медат Куртовски и директорката на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците, Славица Тодорова денес одржаа работна средба. Тема на разговор беше продлабочувањето на меѓусебната соработка помеѓу двете институции, со цел да се подобрат условите во образованието како и подобрат правата на етничките заедници, преку изучување на културата и јазикот на својата етничка заедница.

По средбата, директорката Тодорова, со своите соработници го посетија ОУ “Блаже Конески” – Скудриње каде ги посетија учениците од трето одделение каде наставата се одвива со физичко присуство на учениците. Исто така, имаа средба со дел од просветните работници од училиштето.

„Соработката ќе се продлабочува и во наредниот период се очекуваат повеќе заеднички средби, се со цел да се подобрат развојот и унапредување на условите во образовниот процес за подеднакво за сите заедници во сите општински основни училишта.“, соопштија од О. Маврово и Ростуше.
На средбата во општината присуствуваа и Хаџер Јавуз, советник за унапредување на Турскиот јазик и Дарко Митевски, раководител во Управата.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!