Поврзи се со нас

Македонија

Средба на Пендаровски со Ердоган Сарач, претседател на Движењето за национално единство на Турците

Објавено

на

Претседателот на државата Стево Пендаровски го прими Ердоган Сарач, претседател на Движењето за национално единство на Турците.

Како што информира Кабинетот на Пендаровски, на средбата се разговараше за положбата на припадниците на турската етничка заедница во државата и за нивните заложби и придонес за развојот и напредокот на Република Северна Македонија.

– Припадниците на турската етничка заедница во Северна Македонија, заедно со другите етнички заедници, даваат активен придонес за градење рамноправно, стабилно и просперитетно општество. На средбата стана збор и за односите со Република Турција, која е долгогодишен пријател и стратешки партнер на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Pendarovski takohet me Erdogan Saraç, kryetar i Lëvizjes për Bashkim Kombëtar të Turqve

Објавено

на

Presidenti Stevo Pendarovski priti Erdogan Saraç, kryetar i Lëvizjes për Bashkim Kombëtar të Turqve.

Sipas kabinetit të Pendarovskit, në takim është biseduar për pozitën e pjesëtarëve të bashkësisë etnike turke në vend dhe për përpjekjet dhe kontributin e tyre në zhvillimin dhe përparimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

  • Pjesëtarët e bashkësisë etnike turke në Maqedoninë e Veriut, së bashku me bashkësitë tjera etnike, japin një kontribut aktiv në ndërtimin e një shoqërie të barabartë, të qëndrueshme dhe të begatë. Në takim u diskutua edhe për marrëdhëniet me Republikën e Turqisë, e cila është mike e vjetër dhe partnere strategjike e Republikës së Maqedonisë së Veriut, thuhet në deklaratë.
Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена