Поврзи се со нас

Гостивар

Средните училишта во Гостивар и Тетово ќе почнат со онлајн настава, основните со физичко присуство

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче денес соопшти дека Комисијата за заразни болести донесе препорака средните училишта во Гостивар и Тетово новата учебна година да ја започнат онлајн.

„Имајќи ја предвид целата ситуација Комисијата одржа состанок и со консензус донесе препорака средните училишта во полошкиот регион од 1 септември да ја почнат учебната година онлајн. Тоа е препорака за првите две недели, а понатаму ќе се разгледува, согласно како ќе се одвива состојбата со новодијагностицирани и хоспитализирани.“, изјави министерот.

Филипче појасни дека одлуката за ваква препорака е донесена главно врз основа на  ситуацијата во болниците во Тетово и Гостивар кои, како што рече се преоптоварени со ковид пациенти и фактот дека во средните училишта има голем број ученици, што може да биде дополнителен ризик фактор.

Препораката не ги опфаќа основните училишта и тие ќе почнат настава со физичко присусво.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 16 минути

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 52 минути

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 3 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 4 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 5 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 22 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 23 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 24 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë do të fillojnë me online mësim, filloret me prezencë fizike

Објавено

на

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe sot njoftoi se Komisioni për sëmundje ngjitëse solli rekomandim shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë vitin e ri shkollor t’a fillojnë online.

“Duke pasur parasysh gjithë situatën Komisioni mbajti mbledhje dhe me konsensus sot solli rekomandim shkollat e mesme në rajonin e Pollogut nga 1 Shtator t’a fillojnë vitin shkollor online. Ky është rekomandim për dy javët e para, kurse më tutje do të rishikohet, në përputhje se si do të zhvillohet situata me të diagnostifikuarit e rinj dhe të hospitalizuarit.”, deklaroi ministri.

Filipçe sqaroi se vendimi për këtë rekomandim është i sjellur kryesisht në bazë të situatës në spitalet në Tetovë dhe Gostivar të cilat, siç tha janë të mbingarkuara me kovid pacientë dhe fakti se në shkollat e mesme ka numër të madh të nxënësve, që mund të jetë faktor rreziku plotësues.

Rekomandimi nuk i përfshin shkollat fillore dhe ato do të fillojnë me mësim me prezencë fizike.

Популарно изминативе 100 дена