Поврзи се со нас

Гостивар

Средношколци од Гостивар преку уметноста порачаа „Стоп на говорот на омраза“

Објавено

на

  • Shqip

Во Амфитеатарот покрај Вардар во Гостивар денес на изложба беа претставени уметничките дела, кои учениците од прва година во средните училишта ги создадоа во рамки на проектот „Стоп на говорот на омраза“, што го спроведува Отсекот за превенција на Секторот за внатрешни работи Тетово, во соработка со ОБСЕ и гостиварската локална самоуправа, трета година по ред.

„Од страна на стручни лица учениците поблиску беа запознати со тоа што претставува говорот на омраза, како да го препознаат и превенираат, но и со неговите негативни психо-социјални и општествени импликации. Покрај ова, на учениците им беше објаснета суштинската разлика помеѓу говор на омраза и слобода на изразување, а посебно им беше советувано, секогаш да ги почитуваат различностите, етнички, расни, верски, полови и други, без предрасуди и стигма и наместо како хендикеп, да ги доживуваат како вредности, да ги негуваат и пошироко да ги афирмираат во семејствата, меѓу другарите во училиштата, во заедницата.“, изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Уметничките дела на гостиварските средношколци ќе бидат поделени низ установи и институции, со цел пораките и креативноста на децата да допрат до што поголем број луѓе.

Авторите на сликите и нивните професори ментори од организаторите добија  сертификати и пригодни подароци во знак на благодарност за вклучување во проектот, кој според најавите ќе продолжи и во наредните години.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Вестипред 41 минута

Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

Здравје и убавинапред 1 час

Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

Што, како, каде?!пред 3 часа

Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

Гостиварпред 4 часа

Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

Вестипред 5 часа

Српски Телеком основа компанија во земјава

Македонијапред 5 часа

ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

Што, како, каде?!пред 6 часа

Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

Гостиварпред 6 часа

Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

Што, како, каде?!пред 6 часа

50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

Македонијапред 8 часа

МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

Музикапред 9 часа

DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Што, како, каде?!пред 2 недели

МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

Гостиварпред 2 недели

Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

Гостиварпред 2 недели

Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

Македонијапред 2 недели

Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

Гостиварпред 2 недели

КОНКУРС за поезија од млади автори

Гостиварпред 1 недела

Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

Гостиварпред 2 недели

Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

Гостиварпред 1 недела

Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

Еден ден со..пред 6 дена

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

Гостиварпред 4 дена

Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

Спортпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 2 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 3 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 3 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 6 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 6 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 10 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 12 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!