fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Средношколците најавуваат бојкот на второто полугодие поради државната матура

Објавено

на

  Сојузот на средношколци вчера ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Причината, како што велат, е неприфаќањето на нивните барања.

  „Сојузот на средношколци донесе одлука да започне со бојкотирање на наставата во четврта година од четврток, 21 јануари 2021 сè додека нашите барања за државната матура не бидат исполнети.
  Одлуката за бојкот дојде откако образовните институции, односно Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар (ДИЦ) не беа подготвени да соработуваат за нашите барања да бидат прифатени и истите успешно да се спроведат. Ги повикуваме сите матуранти да ни се приклучат!“, се вели во соопштението на Средношколскиот Сојуз.

  Барањата на матурантите се задолжителен предмет да биде Мајчин јазик, а вториот да биде изборен предмет во зависност од понатамошните студии, како и Проектна задача на матурата. Исто така бараат изменетиот материјал и наставната програма за државната матура што ја учеле од далечина, да бидат презентиран до март месец.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!