Поврзи се со нас

Занимливости

Средношколец од Загреб добил единица по физичко на онлајн настава

Најверојатно помисливте дека е добра шега, но не е. Овој интересен случај се случил во Хрватска каде еден средношколец добил единица по физичко воспитување додека трае онлајн наставата – пишува хрватски “Јутарњи лист“.

Како се објаснува во текстот, повикувајќи се на извори блиски на ученикот, професорот поставил апликација преку која, ученикот требало да достави доказ дека ги изработил зададените вежбите.

“Бидејќи не го направил тоа во предвидениот рок, професорот му ставил “единица“ во форма на белешка, која влегла во е-дневник“, велат изворите на весникот.

Весникот наведува дека првите денови од онлајн наставата, која е организирана поради корона вирусот, ја одбележале хакерски напади, рушење на системот, земјотресот во Загреб, изостанок на оцени и тестирања, неизедначено оптеретување на учениците, како низа прашања на кои, учителите, учениците и родителите немаат одговор.

Онлајн наставата треба да ја следат 450,000 ученици во основните и средните училишта и оклу 70,000 студенти – се вели во текстот на хрватскиот весник.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!