Поврзи се со нас

Гостивар

Средното економско училиште во Гостивар до полуматурантите: Преку нас до добра основа за високо образование и конкуретност на пазарот на трудот

Објавено

на

  Во пресрет на првото пријавување на полуматурантите за упис, кое почнува утре (14 јуни) раководството на средното економско општинско училиште во Гостивар потсетува на деталите и условите за запишување. Од училиштето воедно ги повикуваат идните средношколци да одберат еден од образовните профили што ги нуди „економско“, преку кој ќе се стекнат со знаења и вештини како добра основа за натамошното високо образование и ќе бидат конкурентни на пазарот на трудот.

  Во учебната 2021/2022 година во средното економско училиште во Гостивар може да се запишат вкупно 272 полуматуранти, во паралелки со настава на македонски, албански и турски јазик. Подетални информации се дадени во огласот за упис.

  О Г Л А С
  за запишување на ученици во I (прва) година за учебната 2021/2022
  год.

  1. БРОЈ НА УЧЕНИЦИ

  Во I (прва) година ќе се запишат 272 ученици, во 8 паралелки, (102 ученици во 3 паралелки со настава на македонски јазик, 136 ученици во 4 паралелки со настава на албански јазик и 34 ученици во 1 паралелка со настава на турски јазик) според наставните планови и програми за:

  – Македонски наставен јазик

  Образовен профилБрој на учнициБрој на паралелкаМинимум поени
  Економски техничар

  четири годишно траење

  34160
  Правен техничар

  четири годишно траење

  34160
  Бизнис администратор

  четири годишно траење

  34160

  – Албански наставен јазик

  Образовен профилБрој на учнициБрој на паралелкаМинимум поени
  Економски техничар

  четири годишно траење

  68260
  Правен техничар

  четири годишно траење

  34160
  Бизнис администратор

  четири годишно траење

  34160

  Турски наставен јазик

  Образовен профилБрој на учнициБрој на паралелкаМинимум поени
  Економски техничар

  четири годишно траење

  34160
  1. УСЛОВИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ НА УЧЕНИЦИТЕ

  Запишувањето на учениците во Средното економско општинско училиште „Гостивар“ – Гостивар во учебната 2021/2022 година се врши под услови и на начин утврдени со Законот за средното образование, Законот за стручно образование и обука и објавениот конкурс на Министерството за образование и наука Скопје.

  Наставата се изведува на македонски јазик и кирилско писмо.

  За припадниците на заедниците кои следат настава на јазик различен од македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, наставата во јавните средни училишта се изведува на јазикот и писмото на соодветната заедница.

  Условите за запишување на учениците се:

  • Да имаат завршено основно образование;
  • Да не се постари од 17 години;
  • Да се определиле за план и програма за стручно образование и обука;
  • Да ги исполнуваат критриумите со овој глас.

  III. ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ

  За I (прва) година при пријавување, учениците треба да ги поднесат следните документи:

  • Пријава за запишување (пријавата за запишување ја изготвува Министерството за образование и наука и ја објавува на официјалната веб страница);
  • Оригинални свидетелства од VI до IX одделение;
  • Дипломи (доколку имаат), одосвоени (I, II иIII) места од меѓународни и државни натпревари од (мајчин јазик, странски јазик и наставни предмети што се од значење за струката односно изборното подрајчје);
  • Извод од матична книга на родените (без оглед на датумот на издавање).

  Пријавувањето и запишувањето на учениците ќе се врши во еден уписен рок со три пријавувања во месец јуни.

  Првото пријавување и запишување на учениците ќе се врши на 14 јуни 2021 година во период од 12:00 часот до 19:00 часот, на 15 и 16 јуни 2021 година во период од 07:00 часот до 19:00 часот и на 17 јуни 2021 година во период од 07:00 часот до 15:00 часот, согласно изготвен распоред од страна на училиштето.

  Целосните огласи на СЕОУ Гостивар со сите услови и уписни рокови може да ги преземете од следните линкови:

  Запишување на ученици во I (прва) година за учебната 2020/2021 год Македонски јазик.
  Запишување на ученици во I (прва) година за учебната 2020/2021 год Албански јазик. 

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 6 часа

  Научници чипираат лилјаци во Виена

  Вестипред 8 часа

  Поради пожар затворен граничниот премин „Богородица“

  Македонијапред 9 часа

  Да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран, апелира МЗ

  Македонијапред 9 часа

  Пратениците на одмор, локалните избори ќе се распишат на 6 август

  Гостиварпред 10 часа

  Ризик од пожари, СВР Тетово апелира до граѓаните да бидат внимателни и одговорни

  Гостиварпред 11 часа

  Нови 37 коронавирус позитивни во земјава, смртни случаи нема

  Гостиварпред 12 часа

  Гостиварка пријавила дека поранешниот вереник ја нападнал во локал

  Гостиварпред 13 часа

  Молитва за татковината во Бигорскиот Манастир

  Македонијапред 13 часа

  Рипнаа цените на бензините

  Спортпред 13 часа

  Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

  Гостиварпред 15 часа

  Гостивар за една недела има 33 новодијагностицирани со коронавирус

  Вестипред 16 часа

  Законот за стечајци стапи на сила, рокот за пријавување е 30 дена

  Македонијапред 17 часа

  Пожарите локализирани, но и натаму активни, се ангажира војската и хеликоптери за гасење

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 2 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 7 дена

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Гостиварпред 2 недели

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Македонијапред 7 дена

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Гостиварпред 1 недела

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Еден ден со..пред 4 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!