Поврзи се со нас

Македонија

Стабилна е состојбата со КОВИД-19, ќе се прави симулација за можна појава на петти бран

Објавено

на

  Состојбата со КОВИД-19 во државата е стабилна. Надлежните сметаат дека постојните ковид мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати. Во моментов пак, се планира третманот на постковид пациентитите.

  -Состојбата е стабилна и линеарна. Секој ден добиваме исти бројки, така што засега е мирно и немаме некој аларм што се најавува за во иднина, смета министерот за здравство, Беким Сали.

  Тој вчера најави дека Комисијата за заразни болести ќе продолжи со работа во насока на планирање како да се справиме со постоковидот, а како што рече, целта е и симулација на можна појава на петти бран на ковид инфекции.

  –Најавив дека Комисијата ќе продолжи со работа, можеби не со истото темпо, меѓутоа со работа што ќе означува едно планирање како да се справиме со постковидот, дали ќе биде тоа еден објект во кој ќе се третираат сите постковид компликации кај пациенти или пак ќе бидат повеќе клиники ангажирани околу тие пациенти, како ќе ги третираме нив… Една од целите ни е симулација на можна појава на петти бран ковид инфекции. Работиме на тоа. Моментално сме на планирање на третманот на постковид пациентите, рече Сали.

  Инаку, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од 13 до 15 мај се регистрирани 176 позитивни случаи на КОВИД-19, од кои 31 се реинфекции. Нема починати лица. Пријавени се две починати лица од април, кои се дополнително регистрирани преку Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин.

  Во текот на овие три дена, беа направени 2.674 тестови, а од новите случаи во Скопје се 106, Битола 26, Прилеп 7, Штип и Ресен по 5, Куманово, Кавадарци и Охрид по 4, Гостивар и Кочани по 3, Кичево и Берово по 2, Велес, Струга, Гевгелија, Крушево и Демир Хисар по 1. Регистрирани беа 275 оздравени пациенти.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.038.551 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 310 859. Бројот на оздравени пациенти е 301 035, а на починати е 9 291. Активни се 533 случаи.

  Европската Комисија вчера преку портпаролот за здравство потврди дека го прекинува договорот со фармацевтската компанија Валнева, што претходно беше потпишан, за набавка на вакцината против Ковид-19.
  Портпаролот за здравство на Европската Комисија, Стефан Де Керсмакер, ја потврди информацијата вчера на редовниот брифинг за новинари во Брисел, но не соопшти детали за причините.

  Валнева изрази жалење поради оваа одлука и преку соопштение истакна дека компанијата не е обврзана да ги врати парите од набавката.

  Валнева е француска фармацевтска компанија специјализирана во вакцини како полио и Лајм. Нејзината вакцина против Ковид-19 е одобрена во други земји, како Обединетото Кралство. Вакцината на оваа компанија е развиена по традиционален метод на деактивиран аденовирус, за разлика од Фајзер и Модерна кои развија мРНА вакцини.

  Во однос на состојбата со КОВИД-19 во Европа, во Германија останува задолжително носење на заштитна маска на летовите, и покрај олеснувањето на мерките за епидемијата во Европската унија, соопшти вчера германското Министерство за внатрешни работи.

  Според протоколите, „FFP2“ или медицинските маски мора да се реме на целиот лет. Маските може да се симнат само додека патниците јадат или пијат за време на летот.

  Министерството објасни дека правилото за носење маски е во согласност со новите препораки на ЕУ.

  Во меѓувреме, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг, во борбата против првото потврдено избивање на вирусот во земјата, јавија државните медиуми.

  Минатата недела, Северна Кореја информираше за првото избивање на „експлозивна“ епидемија, откако над две години тврдеше дека во земјата нема заразени. Експерти предупредуваат оти тоа може да предизвика бројни проблеми во земјата, што е ограничена со медицински залихи и без програма за вакцинација.

  Запрено е ширењето на коронавирусот во поголемиот дел од Шангај, а нешто помалку од еден милион луѓе сè уште се во карантин.

  Локалните власти таму вчера соопштија дека градот постепено се отвора, но економските податоци го покажуваат негативното влијание на кинеската стратегија „нулта ковид“.

  Во САД пак, бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата на Ковид-19 од вчера се искачи на еден милион, помалку од две и пол години од почетокот на пандемијата.

  Бројот на починати е утврден врз основа на посмртници од Центарот за здравствена статистика на Американскиот центар за контрола и превенција на болести. Се проценува дека вистинскиот број на директни или индиректни смртни случаи од Ковид-19 е многу поголем, поради нарушувања во здравствениот систем. Пред три месеци, вкупно во САД имаше вкупно 900 000 починати од Ковид-19

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Вестипред 15 минути

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 1 час

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 14 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 17 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 19 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 19 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 20 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 21 час

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 21 час

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 22 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 23 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 24 часа

  Се намалува цената на горивата

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена