Поврзи се со нас

Гостивар

Стани успешен техничар за е-трговија и дигитален маркетинг, сметководител, менаџер, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Објавено

на

  Во пресрет на уписите во средно образование, кои почнуваат на 14 јуни, средното економско училиште во Гостивар на полуматурантите им ги презентира можностите кои ги нуди како стручен образовен центар.

  Во СЕОУ Гостивар наредната учебна година може да се запишат вкупно 272 ученика на трите наставни јазици: македонски, албански и турски. Со смеровите што ги нуди: економски техничар, правен техничар и нововоедениот смер техничар за е-трговија и дигитален маркетинг учениците ја креираат основата за својата идна кариера како финансиски и маркетинг референти, сметководители, банкарски службеници, агенти за осигурување, правници, адвокати, маркетинг менаџери итн.

  О Г Л А С
  за запишување на ученици во
  I (прва) година за учебната 2022/2023 год.

  1. I. БРОЈ НА УЧЕНИЦИ

  Во I (прва) година ќе се запишат 272 ученици, во 8 паралелки, (102 ученици во 3 паралелки со настава на македонски јазик, 136 ученици во 4 паралелки со настава на албански јазик и 34 ученици во 1 паралелка со настава на турски јазик) според наставните планови и програми за:

  Македонски наставен јазик

  Образовен профилБрој на учнициБрој на паралелкаМинимум поени
  Економски техничар

  четири годишно траење

  34160
  Правен техничар

  четири годишно траење

  34160
  техничар за е-трговија и дигитален маркетинг

  четири годишно траење

  34160

  Албански наставен јазик

  Образовен профилБрој на учнициБрој на паралелкаМинимум поени
  Економски техничар

  четири годишно траење

  68160
  Правен техничар

  четири годишно траење

  34160
  Бизнис администратор

  четири годишно траење

  34160
  техничар за е-трговија и дигитален маркетинг

  четири годишно траење

  34160

  Турски наставен јазик

  Образовен профилБрој на учнициБрој на паралелкаМинимум поени
  Економски техничар

  четири годишно траење

  34160

  II. УСЛОВИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ НА УЧЕНИЦИТЕ

  Запишувањето на учениците во Средното економско општинско училиште „Гостивар“ – Гостивар во учебната 2022/2023 година се врши под услови и на начин утврдени со Законот за средното образование, Законот за стручно образование и обука и објавениот конкурс на Министерството за образование и наука Скопје.

  • Да имаат завршено основно образование;
  • Да не се постари од 17 години;
  • Да се определиле за план и програма за стручно образование и обука;
  • Да ги исполнуваат критериумите со овој глас.

  III. ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ

  За I (прва) година При пријавување, учениците треба да ги поднесат следните документи:

  • Пријава за запишување (пријавата за запишување ја изготвува Министерството за образование и наука и ја објавува на официјалната веб страница);
  • Оригинални свидетелства од VI до IX одделение;
  • Дипломи (доколку имаат), одосвоени (I, II и III) места од меѓународни и државни натпревари од (мајчин јазик, странски јазик и наставни предмети што се од значење за струката односно изборното подрајчје);
  • Извод од матична книга на родените (без оглед на датумот на издавање).

  Пријавувањето и запишувањето оваа година во средните училишта ќе се врши електронски преку следниот линк: https://e-uslugi.mon.gov.mk на кој ќе може учениците да се најават преку нивните кориснички сметки на schools.mk.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 2 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 3 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 4 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 5 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 5 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 16 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 18 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 20 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 23 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 23 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена