fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Старт на второ полугодие – учениците од ОУ „Мустафа Ќемал Ататурк“ во нов реновиран објект

Објавено

на

Започна второто полугодие од учебната 2016/17 година. Учениците од утрово, после продолжениот зимски распуст се вратија на настава.

Според информациите од општинскиот сектор за образование, второто полугодие во сите училишта на подрачјето на Гостивар започна без поголеми проблеми. Училниците се затоплени и има услови за непречено одвивање на часовите. Одредени дефекти во системот се појавиле во средното техничко училиште, поради што првата смена не одржала настава. Екипи работат на санирање и се очекува во скоро време нормализирање на состојбата. Второто полугодие учениците од основното училиште „Мустафа Ќемал Ататурк“ го започнуваат во целосно обновен училишен објект. Во текот на зимскиот распуст заврши реконструкцијата на зградата и сите други зафати, кои се реализираа со проект поддржан од Турската агенција ТИКА, во вредност од милион евра. Наставата започнува да се изведува, а во наредниот период се очекува и свечена промоција на проектот.

Зимскиот распуст беше продолжен за два дена (18 и 20 јануари) со одлука на Министерството за образование, по препорака на Комисијата за заразни болести, како превентивна мерка против ширењето на грипот. Двата дополнителни дена од распустот, ќе бидат одработени во саботен ден, во текот на месеците март и април.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!