Поврзи се со нас

Вести

Стартување и управување на возилото во зимски услови

Објавено

на

  Зимата си има свои убавини, но студенилото знае да биде непријатно и да создаде нервози. Наутро, не баш на драга волја, но некако и ќе успеете да се извлечете од под јорган за на работа, на училиште или за други обврски. Но, тие што седнуваат за волан, имаат уште една мака. Да го загреат и стартуваат автомобилот. Прочитајте што е корисно да знаете за старт и возење на возилото при студено време.

  Пред да го стартувате моторот на автомобилот темелно исчистете ги прозорците, светлата и трепкачите. Опасно е да се тргне со замаглени прозорци затоа е потребно во неколку минути да обезбедите оптимална видливост. Во системот за перење на ветробранските стакла треба да се стави пропишана течност, но мразот, како и росата треба да се отстрани со стружење на ветробранското стакло, а не со бришачите. Ако постапувате спротивно, многу лесно и многу бргу ќе ги оштетите бришачите (односно нивните гумени „метлички“).

  Задолжително исчистете ги и надворешните ретровизори, бидејќи тие ви ја обезбедуваат страничната видливост. На тој начин ќе ја имате потребната прегледност при почнување на управувањето.
  По неколку минути работење, агрегатот малку се загреал и воздухот што влегува преку дифузерите за вентилација почнува да ја суши влагата од внатрешната страна на стаклата. Неопходно е да имате при рака и мека крпа, за ако има потреба, да се избрише внатрешната страна на ветробранот.

  Во прво време возете внимателно и без брзање, бидејќи треба да почекате моторот потполно да се загрее, за вентилацијата да почне да работи со полна сила. Внимателноста е неопходна и поради незагреаните (студени) пневматици, што на студениот асфалт немаат добар грип за подлогата и се создава голем ризик од пролизнување, при сопирање и брзо возење низ свијоци. Ова станува екстремно опасно ако на лизгава замрзната сообраќајница возите со летни гуми. Добри зимски гуми вредат повеќе од се’ и на нив не треба да штедите. Не правите добар избор ниту кога монтирате стари користени зимски гуми, особено ако длабината на „шарката“ е помала од четири милиметри. Без оглед на финансиската и економската криза најисплатливо решение е да купите добри, нови, некористени зимски гуми.

  Замрзнатите делови на коловозот најчесто се среќаваат на надвозниците, во клисурите, на влезовите во тунелите, како и на местата во осој (ретко изложени на сонце). Налетувањето на мраз со несмалена брзина значи сигурно излетување од патот, што тешко може да го спречи и највештиот возач. Во случај кога температурата е под нулата треба да се вози внимателно и кога коловозите се суви, бидејќи гумите тогаш полошо се лепат за патот. Управувањето станува потешко и секое вртење и менување насока на движење, како и кочење станува опасно.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 37 минути

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 2 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 2 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 3 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 5 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 6 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 7 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 20 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 23 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена