fbpx
Поврзи се со нас

Култура

„Стихувалки“ ги развесели најмалите гостиварци

Објавено

на

Поетскиот карван на Фестивалот за детска поезија „Стихувалки 2018“ го посети Гостивар. Најмладата читателска публика имаше можност да ужива во интересна и весела промоција на збирка творби со детски песни создадени од педесетина домашни автори. Меѓу застапените поети во книгата, кои претендираат за една од фестивалските награди е гостиварката Слаѓана Брезовска. Нејзината песна „Големата мака“, на промоцијата ја изрецитираа ученици од основните училишта „Мустафа Кемал Ататурк“ и „Гоце Делчев“. Атмосферата ја разубавија малите танчерки од денс студиото Дунек.

Целта на проектот, кој го реализира издавачката куќа Едука Мак е да се надополни недостатокот на литературата за деца, да се доближи поезијата до најмладата публика како и децата да се поттикнат на читање, објасни Ели Маказлиева, иницијатор на активноста

Христо Петрески, член на жири комисијата  упати порака до родителите што почесто да им читаат на децата уште од мала возраст за да развиваат навики кај нив и самите да го засакаат пишаниот збор.

На конкурсот за „Стихувалки“ се пријавиле деведесетина афирмирани и неафирмирани поети од различни генерации, од кои жири комисијата избра 49 чии песни се најдоа во книгата.  Дваесет и пет од нив се натпреваруваат за златна, сребрена и бронзена плакета, а можност да гласа имаше и публиката во Центарот за култура АСНОМ.

Проектот се реализира со поддршка на Министерство за култура на Република Македонија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!