Поврзи се со нас

Гостивар

Стојаноска положи цвеќе на споменикот на Чеде Филиповски Даме: Македонската историја и хероите никогаш нема да ги заборавиме

Носителот на листата во 6 изборна единица од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, Дафина Стојаноска денес положи цвеќе на споменикот на народниот херој Чеде Филиповски во Гостивар од каде порача:

„Штотуку положивме цвеќе пред споменикот на херојот на македонската Народно ослободителна борба, Чеде Филиповски – Даме. Од ѕидарски работник до командант на дивизија, од член на партиска ќелија во село Ниќифорово до член на АСНОМ.  Со само 22 години, Чеде Филиповски-Даме се запиша со златни букви во македонската историја. И денес ние, од пред неговиот споменик, се обврзуваме дека АСНОМ, македонската историја и нејзините херои никогаш нема да ги заборавиме, ниту порекнеме. Македонијо исправи се!“

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!