Поврзи се со нас

Македонија

Столтенберг најави дека ќе инсистира членките повеќе да издвојуваат за НАТО одбраната

Објавено

на

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека на претстојниот самит на лидерите на земјите-членки на Алијансата силно ќе инсистира на многу посилна посветеност на трошоците за одбрана од сегашните два отсто од бруто домашниот производ (БДП).

За време на Самитот за демократија во Копенхаген, на кој учествува и поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, Столтенберг истакна дека се надева оти „во Вилнус ќе можат да се договорат за многу посилна посветеност“, односно дека два отсто од БДП ќе биде минимално, а не максимално одвојување за одбраната.

Столтенберг, преку видео врска, вети дека „ќе се обиде да постигне консензус бидејќи живееме во поопасен свет кој бара повеќе инвестиции во одбраната“.

Тој рече и дека кога ќе се постигне договор, земјите од НАТО треба веднаш да го спроведат, а не да чекаат децении за да ги зголемат трошоците за одбрана.

Столтенберг истакна дека шефовите на држави или влади на НАТО се очекува да усвојат повеќегодишен пакет помош за трансформација на украинската армија од советска ера на современи стандарди на НАТО.

Лидерите на Јужна Кореја, Нов Зеланд и Австралија, исто така, ќе учествуваат на Самитот на НАТО што ќе се одржи во Вилнус, Литванија од 11 до 12 јули.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена