Поврзи се со нас

Гостивар

Сторија од Гостивар: Како самохрана мајка на девојче со церебрална парализа се справува со коронакризата

Објавено

на

  Светот се бори со ковид пандемија. За оние чија животна борба почнала уште од раѓање, состојбата дополнително отежна. Коронавирусот стави клуч на врата на Дневните центри за деца со посебни потреби. Внесе страв и стрес во домовите на семејствата, го искомплицира обавувањето на секојдневните обврски…Маргарита Милошеска од Гостивар е самохран родител, мајка на 16 годишната Мартина, која има церебрална парализа. Останувањето дома, неможноста за дружење, затвореноста поради вирусот – девојчето многу тешко ги поднесува, вели таа.

  „На сите луѓе во целиот свет, коронакризата остави многу негативни последици, но би рекла дека за лицата со посебни потреби, тоа секако е поизразено, посебно за децата со посебни потреби. Тоа се деца кои сакаат комуникација, да си ја запазат дневната рутина и слично, а не знаат да се заштитат, не знаат и не можат да разберат за носење маски и држење дистанца. Моето девојче Марина многу тешко ја поднесе оваа ситуација. Многу е нервозна, последните месеци е страшно неровозна. Таа беше научена да престојува во Дневниот центар, сега не може. Беше научена да ја носам на море, сега поради ризикот и тоа не го правиме. Водата во Охрид сепак е поладна и не и‘ одговара. Ние порано два пати во летото одевме на море, сега сме затворени дома“, вели Маргарита.

  И стручните лица го делат мислењето на родителите – дека последиците од коронакризата за децата со попречености се огромни. Изолацијата, менувањето на навиките, оддалечувањето од другарчињата, сето тоа негативно удира врз нив.

  Тоа што Дневните центри се затворија, не мораше да значи целосно исклучување на децата од процесот на социјализација и добивање на стручна помош, смета Милошеска. Како пример додава дека можело да се организираат активности на отворено.

  „Ние сме благодарни што во услови на коронакриза сме ослободени од работа и можеме да бидеме дома да се грижиме за нашите деца. Но, се прашувам зошто Министерството за труд и социјала не се организираше, активностите на Дневните центри да бидат неколку пати во неделата на отворено. Еве, Гостивар има прекрасни паркови каде децата можеа да имаат разни активности без ризик, како уметност, некакви спортски активности, дружење, нешто корисно за нивното психичко и физичко здравје. Зошто никој не се сети на вакво нешто? Зошто без да ги потсетиш дека може да се организира вакво нешто, не им текнува? Со истата екипа од Дневниот центар, можеа да организираат активности на отворено“, нагласува мајката и додава дека работата на Дневните центри може да се организира на начин да не се згрижуваат сите деца секој ден, туку во групи.

  „По 3-4 деца да се распределат во групи и така да се одвиваат активностите. Да се поделат и на тој начин ќе се намали ризикот, а сепак децата нема да бидат сосема изоставени од социјализација и работа со стручните лица“. вели Милошеска, која инаку е поддржувач и на иницијативата Стоп Русино.

  Маргарита и Мартина, како и другите родители и деца со посебни потреби, за сега остануваат сами да се соочуваат со тешкотиите и предизвиците од пандемијата. Кога ќе бидат отворени Дневните центри се уште не се знае.

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 7 минути

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 7 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 10 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 11 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 12 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 13 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 1 ден

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 6 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 4 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!