Поврзи се со нас

Македонија

Струјата ќе поскапи до 10%

Објавено

на

Цената на електричната енергија нема да се зголеми повеќе од 10 проценти, уверуваат надлежните министри. Според нив, понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ЕВН Хоум ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија. Денеска се очекува и АД ЕСМ да ја достави понудата на отворениот повик на ЕВН Хоум.

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера изјави дека согласно сите проекции, од 1 јануари не очекува да се зголеми цената на струјата повеќе од 10 проценти.

– Согласно Законот за енергетика, цената на струјата од 1 јануари за првите шест месеци од 2022 година ја потврдува Регулаторната комисија за енергетика, но имајќи предвид дека цената што ќе ја понуди ЕСМ кон универзалниот снабдувач многу влијае врз финалната цена, зголемување над 10 отсто нема да има. Со тоа се отфрлаат сите предвидувања од експерти во областа на енергетиката и од одредени политички партии дека зголемувањето ќе биде 30, 40 или 50 отсто, изјави Бектеши.

И министерот за финансии Фатмир Бесими изјави дека нема да има значително зголемување на цената на струјата.

– Како што беше најавено, ќе има понуда од ЕСМ кон универзалниот снабдувач на електрична енергија, која веројатно, според тие проценки, ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на струјата, рече вчера Бесими, не сакаше да калкулира со бројки.

Во насока на стабилизирање на цената на струјата, одлучено е и ЕСМ наместо задолжителните 60 проценти, да покрива 100 проценти од потребите на ЕВН Хоум.

– Ние донесовме одлука да испорачуваме 100 проценти енергија во 2022 кон ЕВН Хоум и тоа значи дека оваа компанија нема да набавува дополнителни количества енергија кои на берзата се со повисоки цени. Така, нашата компанија и натаму ќе остане стабилизатор на цената за домаќинствата и малите потрошувачи, изјави генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски во понеделникот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 8 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 10 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 13 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 13 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 14 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 16 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 17 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 18 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 19 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rryma do të shtrenjtohet për 10%

Објавено

на

Çmimi i energjisë elektrike nuk do të zmadhohet më shumë se 10 përqind, sigurojnë ministrat kompetentë. Sipas tyre, oferta që ESM duhet t’a jep tek furnizuesi universal EVN Home do të jetë në nivel që nuk do të shkaktojë ndonjë rritje të konsiderueshme të çmimit të energjisë elektrike. Sot pritet edhe AD ESM t’a dërgojë ofertën në thirrjen e hapur të EVN Home.

Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi dje deklaroi se në përputhje me të gjitha projeksionet, nga 1 Janar nuk pret që të zmadhohet çmimi i rrymës më shumë se 10 përqind.

  • Sipas Ligjit për Energjinë, çmimi i energjisë elektrike nga 1 janari për gjashtëmujorin e parë të vitit 2022 konfirmohet nga Komisioni Rregullativ i Energjisë, por duke qenë se çmimi që ESM do t’ia ofrojë furnizuesit universal ndikon shumë në çmimin final, rritje mbi 10 për qind nuk ka për të pasur. Kjo hedh poshtë të gjitha parashikimet e ekspertëve të energjisë dhe të partive të caktuara politike se rritja do të jetë 30, 40 apo 50 për qind, tha Bekteshi.

Edhe ministri i Financave Fatmir Besimi tha se nuk do të ketë rritje të theksuar të çmimit të energjisë elektrike.

“Siç ishte paralajmëruar, do të ketë ofertë nga ESM për furnizuesin universal të energjisë elektrike, e cila sipas atyre vlerësimeve ndoshta do të jetë në një nivel që nuk do të shkaktojë rritje të konsiderueshme të çmimit të energjisë elektrike”, tha Besimi dje, nuk donte të llogaris me numra.

Në kahje të stabilizimit të çmimit të rrymës, është e vendosur edhe që ESM në vend të 60 përqind të detyrueshme, të mbulojë 100 përqind të nevojave të EVN Home.

– Ne sollëm vendim të ngarkojmë 100 përqind të energjisë në në 2022-shin kundrejt EVN Home dhe ajo domethënë se kjo kompani nuk do të sigurojë sasi plotësuese të energjisë që në berzë janë me çmime më të larta. Kështu, kompania jonë edhe më tej do të mbetet stabilizues i çmimit për amvisëri dhe harxhim me pakicë, deklaroi drejtori gjeneral i AD ESM Vasko Kovaçevski të hënën.

Популарно изминативе 100 дена