Поврзи се со нас

Gostivari

Ftohtë, shi, por edhe borë në javën e re të punës

Објавено

на

Dhjetori vazhdon me mot të ftohtë dhe reshje shiu e bore. Sipas parashikimeve meteorologjike, moti sot (e hënë) do të jetë i vranët me reshje shiu, kurse në vendet më të larta me borë. Më shumë reshje shiu priten pasdite dhe gjatë natës. Temperatura në rajonin e Gostivarit do të lëvizë prej 2 deri në 8 gradë. Për shkak të zbritjes së masës ajrore të ftohtë nga veriu, në fund të ditës reshjet do të kthehen në borë dhe në vendet më të larta, përveç maleve.

Nesër (e martë) do të mbajë mot i vranët me reshje shiu, male dhe vende më të larta bore. Reshjet do të jenë më të dendura në pjesët lindore të vendit. Mbulesa e borës në male do të rritet, ndërsa në vendet më të larta do të formohet e re si dhe në disa vende më të ulëta. Do të fryjë erë e fortë nga veriu. Temperaturat do të pësojnë rënie dhe do të lëvizin nga -2 deri në 3 gradë.

Të mërkurën dhe të enjten pritet mot kryesisht me diell me mëngjese të ftohta. Temperatura maksimale ditore do të arrijë deri në 8 gradë. Destabilizimi dhe kushtet e reshjeve do të ndodhin mbrëmjen e së enjtes. Reshjet do të vazhdojnë edhe të premten, ku do të ketë ngrohje të lehtë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 3 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 3 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 5 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 5 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 8 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 9 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 10 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 12 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 13 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 15 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Студ, дожд, но и снег во новата работна недела

Објавено

на

Месец декември продолжува со студено време и врнежи од дожд и снег. Според метеоролошките прогнози времето денес (понеделник) ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи се очекуваат попладне и во ноќните часови. Температурата во гостиварскиот регион ќе се движи од 2 до 8 степени. Поради спуштање на студена воздушна маса од север, кон крајот на денот врнежите освен на планините ќе преминуваат во снег и на повисоките места.

Утре (вторник) ќе владее облачно време со врнежи од дожд, на планините и на повисоките места од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во источните делови од земјата. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а нова ќе се формира на повисоките места, како и на некои пониски места. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Температурата ќе се спушти и ќе се движи од -2 до 3 степени.

Во среда и четврток не‘ очекува претежно сончево време со студени утра. Максималната дневна температура ќе се искачи до 8 степени. Во четврток навечер ќе настапи дестабилизација и услови за дожд. Врнежите ќе продолжат во петок, кога ќе има и благо затоплување.

Популарно изминативе 100 дена