Поврзи се со нас

Вести

Студен бран: Еден бездомник згрижен на топло, двајца други одбиле помош

Објавено

на

Екстремно ниските температури кои во гостиварскиот регион владеат со денови,  создаваат тешкотии и проблеми во секојдневието на сите граѓани. Сепак, на најголема мака се оние коишто немаат покрив над главата. Неколку бездомници повеќе години живеат во задниот дел на објектот на автобуската станица во Гостивар, во напуштените руинирани простории и покрај скалите на отворено.

Во заедничка акција на Центарот за социјална работа, Црвениот крст и Здравствениот дом еден бездомник е веќе згрижен во гостиварскиот интернат, каде привремено се адаптирани соби за таа намена. Службите направиле обид да сместат уште двајца, повозрасни татко и син, но тие одбиле помош и останале во мизерни услови без греење и струја. Во нашиот разговор со нив денес ни рекоа дека им е тешко на студенилото, но  поголем дел од времето се топлат под ќебиња. „Одбивме да одиме во интернатот, тоа не е трајно решение, туку само за неколку дена“, велат бездомниците.

Инаку, освен активности за згрижување на бездомните лица, социјалните служби со Црвениот крст спроведоа и акција во која храна и средства за лична хигиена им беа доставени на социјално загрозени и други ранливи групи граѓани.

И покрај екстремно ниските температури кои во Гостивар паднаа до -20, за жал низ градските улици се` уште има и голем број питачи, меѓу кои и мали деца со оскудна облека и летни обувки на себе.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 5 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 6 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 7 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 8 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена