fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Студено и дождливо време во гостиварско, во Пожаране и Маврово снег

Објавено

на

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека во гостиварско Пожаране до утрово е формирана снежна покривка од 10-тина сантиметри. Снежни врнежи има и во Маврово. Прогнозите за денес се дека продолжува облачно и студено време со врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во северните делови ќе бидат од снег.

Најобилни врнежи се очекуваат во западните делови (локално над 20 л/м2). Ќе дува засилен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 12 степени, извести УХМР.

Автомото сојузот на Македонија информираше дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!