Поврзи се со нас

Гостивар

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 16 март, вештакот Зеќири пак не дојде на рочиште

Објавено

на

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци, во која загинаа 16 лица и околу 30 беа повредени, продолжува на 16 март, откако во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше испитано вештото лице Јованка Савова, дел од тимот што го изготви супервештачењето за предметот.

По прашањата околу техничките прегледи на автобусот, бранителот на шестообвинетиот продолжи со испрашување на вештото лице во врска со функционирањето на воланот на автобусот.

Прашана дали без да го проверат воланот може да знаат дека тој исправно функционира, таа одговори дека проверка на воланот е извршена од страна на МПС по денот на незгодата.

На прашање дали е можно Машинскиот факултет да погреши од која било причина и тие без да го проверат тоа да дадат мислење по однос на исправноста на воланот, таа одговори „професорот Ќосевски многу убаво опиша на некоја во расправите како тоа го направиле и како такво сметаме дека е најсоодветно бидејќи е веднаш по незгодата“.

Потоа бранителот го испрашуваше вештото лице во врска со прелепените индикатори на кои не можело да се видат проблемите за кои сигнализирале, помеѓу кои биле индикаторот за АБС системот и индикаторот за управувањето со третата пратечка оска, за кои на прашањето дали тие биле прелепени, таа одговори да.

Прашана дали во конкретната ситуација, со брзината со која што се движел автобусот, доколку имало интензивно сопирање, трагите би останале и дали со анализа на тахографското ливче може да се утврди дали имал сопирање, или не, таа одговори дека тахографот е обработен во вештачењето од електрофакултетот и тахографското ливче е предмет на анализа од страна на сообраќајните вештаци.

На денешната расправа вкрстени прашања до ова вешто лице упати и бранителката на петообвинетиот.

Таа упати прашање во врска со потписот на петообвинетиот, за кој, како што посочија и бранителката и петообвинетиот, на конкретниот техничкиот преглед на кој стои потписот од петообвинетиот, тој, всушност, конкретниот ден не бил присутен во зградата.

„Мој потпис ниту стои, ниту можело да стои, не сум бил присутен во зградата“, рече петтообвинетиот.

Како што информираше Судечкиот совет, расправата насрочена за 23 февруари се отповикува, бидејќи странките бараа да завршат со испитувањето на вештото лице Зекирија Зекири, дел од тимот што го изготви машинското супервештачење, кое што последните рочишта не се појави поради боледување.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 26 минути

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 1 час

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 4 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 5 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 5 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 7 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена