Поврзи се со нас

Гостивар

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 7 февруари

Објавено

на

Судењето за случајот „Ласкарци“ продолжува на 7 февруари откако денеска беше испитувано вештото лице Зекирија Зекири, дел од тимот што го изготвил машинското вештачење. На почетокот на денешната расправа, јавниот обвинител Дарко Јакимовски го испрашуваше вештото лице Зекирија Зекири во врска со околностите утврдени во машинското супервештачење. Распитот продолжи со прашања околу податоците од техничките прегледи на автобусот како и тафографската лента.

Преку испитувањето, обвинителот посочи на континуитетот на техничката неисправност на возилото при што вештаците рекоа дека овие прашања не биле наведени во наредбата од судот и не биле предмет на изготвување на супервештачењето.

На прашањето „Не видовте во списокот никаков доказ кој што требал да им биде на располагање на возачите од кој што можат да видат дека возилото било технички исправно“, вештото лице Зекирија Зекири одговори не.

Во однос на прашањето кој од вештите лица ја анализирал тафографската лента и дали воопшто се спомнува во вештиот наод, вештакот Зекири одговори „не се сеќавам“.

Околу релевантноста на доказите, вештакот одговори дека сѐ што сметале дека е меродавно и го сметаат за добра анализа е ставено во наодот.

Потоа следуваше дискусија околу системот за кочење и начинот на кој овој тим донел заклучок дека нема докази дека е активиран системот за кочење на што вештите лица посочија дека за тоа подетално ќе објасни сообраќајниот тим.

Судскиот процес за несреќата што започна во септември 2019 година го води судијката Диана Груевска Илиевска, а застапник на обвинението е јавниот обвинител, Дарко Јакимовски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 9 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена