Поврзи се со нас

Спорт

Судир на титаните во полуфиналето на ЕП – Шпанија против Франција

Објавено

на

Во рамките на првиот дуел за финалето на Европското првенство вечерва од 21 часот, ќе се случи пресметка на титаните на европскиот фудбал Шпанија против Франција.

Шпанија е непоразена селекција на турнирот досега – ги доби сите пет натпревари. Таа е на првото место по бројот на постигнати голови, со 11 од нив и е најдобрата екипа по вкупен број обиди за постигнување гол – 102 и дури 230 украдени топки Шпанците се подеднакво добри и во напад и во одбрана.

На патот до финалето, Шпанија ја чека солидна селекција на Франција, која во пет натпревари четири пати успеа да го спаси својот гол, т.е. да не прими гол.

Франција, од друга страна, не беше убедлива како нивните ривали, но цели кон четврто финале на големите турнири во последните осум години. Тие играа финалиња на Евро 2016 и финалиња на Светските првенства 2018 и 2022. Овие достигнувања не само што зборуваат за големи успеси, туку сведочат и за големо искуство во играчкиот кадар, но и кај тренерите на високо ниво натпревари.

Еден век фудбал меѓу Шпанија и Франција

Пред нешто повеќе од еден век селекциите на Франција и Шпанија за првпат одиграа натпревар меѓу себе. До денес имаат регистрирано вкупно 36 дуели, во кои поуспешна е Шпанија со 16 победи, Французите имаат три триумфа помалку, а седум натпревари завршиле нерешено.

Ова ќе биде шеста средба меѓу Шпанија и Франција на еден голем турнир. Франција победи три од првите четири – 2-0 во финалето на Евро 1984, 2-1 во четвртфиналето на ЕП 2000, 3-1 во осминафиналето на Светското првенство 2006 година, додека Шпанија победи на последниот натпревар со 2-0 во четвртфиналето на Евро 2012 Еден натпревар заврши нерешено 1:1 во групната фаза на Евро 1996 година.

Од вкупниот број меѓусебни натпревари, дури 26 се одиграа со пријателскиот префикс. Последниот натпревар овие тимови го одиграа во финалето на Лигата на нации на 10 октомври 2021 година во Милано, при што Франција победи со головите на Карим Бензема и Килијан Мбапе, додека Микел Ојарзабал постигна гол за Шпанија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена