fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Супа со кромид за слабеење

Објавено

на

Кромидот содржи 86,3 % вода, 10,5% јагленохидрати , 1,7 % белковини , 0,3 % масти , 0,6 % минерални материи : калиум, фосфор, магнезиум, калциум, натриум и железо.

Витамините, кои се наоѓаат во кромидот се: Ц, Б1, Б2, ПП и Е. Неговите зелени листови се богати со витамин Ц, со што многу одамна се познати и неговите лековити својства. Тој влијае позитивно на дигестивниот систем, а ако се јаде свеж, ја подобрува активноста на црниот дроб и жолчката.

Древните Словени имале таква мудрост: ” Кромид од 7 болести лекува “. Доволно е само 3 минути да се џвака кромид, за да се уништат бактериите во устата.

За намалување на килограмите, се препорачува супа од кромид.

Супата се подготвува од: 2 до 3 глави кромид, 150 грама зелка, две црвени пиперки, два домати, еден целер и малку сол. Посебен рецепт нема, едноставно зеленчукот треба да се исецка и свари.

Целерот го потиснува чувството на глад и има диуретски својства. Останатите зеленчуци се нискокалорични и поради тие причини се постигнува намалување на тежината. За една недела, колку што трае оваа диета можат да се намалат 4-8 килограми. Оваа диета може да се применува еднаш на 6 месеци, не почесто.

На ден се јадат 5 средни чинии супа. Забранети се тесто, млечната храна и алкохолот. Дозволена е парче 100-150 грама пилешко филе на скара, ако не може да се издржи само со супата. Исто така, дозволена е употребата на минерална вода, зелен и билен чај и кафе без шеќер. Може да се јадат и зелени салати. Супата со кромид е погодена за луѓето кои страдаат од срце и од висок крвен притисок, но е контраиндициран за болни од гастритис и чир.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!