Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 29/11/2018 | 09:44

Супер напиток што ќе ве одбрани од вируси и инфекции

Во борбата против вирусите и настинките, овој период ни се потребни сите видови на „оружје“. Покрај конзумирање на што повеќе овошје и зеленчук, чајчиња и високо ниво на хигиена, можете да си помогнете и со еден делотворен супер напиток. Лесно се подготвува, ќе ви го зајакне имунитетот и ќе ве брани од актуелните зарази кои кружат.

состојки:

ѓумбир (должина 5 до 8 см)

каранфилче (3-4 парчиња)

1 лимон

2 лажички мед

цимет

400 мл. вода

подготовка:

Излупениот ѓумбир се ренда и заедно со каранфилчето и циметот се ставаат во водата да се варат десетина минути. Откако ќе се тргнат од огнот, се поклопуваат и се оставаат да отстојат уште 20 минути. Пред конзумирање (се пие топло) се исцедува лимон и се додава мед.

Ќе почувствувате загревање на телото, отворање на дишните патишта и подобрување на циркулацијата.

 

 

Напишете коментар

Close