Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Сурутка – идеален пијалок за постарите, но и за трудниците

Објавено

на

Иако некои напредни земји како што се Швајцарија и Исланд, кои имаат развиена млечна индустрија, ја користат сурутката како основа за правење разни пијалоци, во повеќето земји таа и нејзините многубројни позитивни ефекти врз здравјето се заборавени.

Нутритивни вредности на сурутката:

Сурутката е нутритивно исклучително вредна храна, бидејќи содржи многу важни минерали и тоа: натриум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар, кобалт, манган. Содржи и витамини Б5, Б2, Ц и Б6, како и амино киселини и протеини, а не содржи многу калории.

Највредната компонента на сурутката секако се нејзините протеини, а тоа најдобро го знаат спортистите и физички поактивните луѓе, бидејќи на телото му обезбедуваат високо ниво на енергија, ја забрзуваат синтезата на мускулните протеини, а со тоа и растот на мускулите, како и нивнато брзо закрепнување по напор.

Идеален пијалок за стари лица:

Според некои истражувања, сурутката може да ја спречи остеопорозата, бидејќи ги компензира протеините чиј недостаток доведува до значително разредување на коските. Затоа сурутката е идеален избор и за постарите луѓе.

Се препорачува и за бремени жени:

Бремените жени имаат зголемена потреба за протеини. Со оглед на тоа што сурутката игра важна улога во закрепнувањето на телото по напор, дава енергија, а содржи и бројни минерали и витамини, многу е корисно да се вклучи во секојдневната исхрана и кај бремените жени.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 47 минути

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена