Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Сусам, намирница која треба почесто да се користи во исхраната

Објавено

на

  Семето од сусам нуди бројни здравствени придобивки, но многумина воопшто не го користат во исхраната или го користат ретко.

  Семето од сусам не само што е одличен извор на влакна кои го одржуваат дигестивниот систем и срцето здрави, туку и се полни со есенцијални витамини и минерали и се одлични за целокупното здравје. Минералите како калциум, бакар и магнезиум во сусамот го одржуваат вашиот имунолошки и нервен систем, ги зајакнуваат коските и го намалуваат воспалението. Покрај тоа, високата концентрација на незаситени масни киселини содржани во сусамот помага во намалување на холестеролот. Може да помогне и за срцевото и мозочното здравје.

  Здравствени придобивки од сусамот

  Семето од сусам има висока хранлива вредност и нуди повеќекратни здравствени придобивки кои се поврзани со превенција на болести и подобрување на постоечките здравствени состојби, вклучувајќи висок холестерол, остеопороза, висок крвен притисок и артритис. Доколку го користите редовно во исхраната, резултатите сигурно нема да изостанат.

  Добар извор на влакна

  Без оглед на тоа дали лушпата е отстранета или останала недопрена, семето од сусам е добар извор на диетални влакна. Но, нелупеното семе од сусам е подобар извор на влакна здрави за срцето.

  Содржи голема количина на бакар и калциум

  Ова се двете основни хранливи материи кои се наоѓаат во семето од сусам. На вашето тело му треба бакар за извршување на важни функции, вклучително и создавање енергија, сврзно ткиво и крвни садови.

  Бакарот исто така помага во одржување на вашиот имунолошки и нервен систем. Калциумот е важен и за силни коски и за здравјето на вашето срце, мускули и нерви.  Но, ако не внесувате доволно калциум во вашата исхрана, тоа може да доведе до намалување на коскената маса, фактор на ризик за остеопороза.

  Сусамот е богат со здрави масти

  Незаситените масти се сметаат за здрави масти кои можат да го намалат воспалението, да го подобрат нивото на холестерол во крвта и да одржуваат стабилен срцев ритам. Тие главно се наоѓаат во растителната храна. Семето од сусам содржи дури и малку омега-3 масти, еден вид полинезаситени масти кои телото не може да ги произведе самостојно.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 40 минути

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 1 час

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 2 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 3 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 5 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 5 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 17 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 19 часа

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 22 часа

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 23 часа

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Намалување на цените на горивата од полноќ

  Македонијапред 24 часа

  Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

  Гостиварпред 1 ден

  Измамник зел пари од гостиварки за да им отстрани црни магии

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!