fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

“Свалбардско глобално складиште“ е местото каде се чуваат семиња на растенија за „недај Боже“

Еден од најотпорните бункери во светот, “Свалбардско глобално складиште на семе“ кој се наоѓа на островот Свалбард во Норвешка, направен е во случај на непознат вирус, негативно човечко влијание или било која друга разорнувачка катастрофа која може да дојде од вселената или од самата земја, да го сочува семето од растенијата кои ги користиме за исхрана и на тој начин да обезбеди опстанок на храната, а со тоа и на човештвото.

Бункерот е изграден во планина, доволно високо да биде заштитен од сите сценарија на поплави и подигање на нивото на морињата, а сепак доволно длабоко де издржи директен удар на атомска бомба. Самата локација не е случајно избрана, бидејќи во случај на катастрофа од глобални размери сосема сигурно е да се случи и снемување на електричн енергија, а ладните температури на островот гарантираат идеални услови за зачувување на семенките и без дополнително ладење.

Островот Свалбард, Норвешка

Во Свалбардското глобално складиште ухранети се повеќе од 750,000 различни видови на семе, според податоци од 2012-та година, а тој број константно расте. Секој вид се ухранува во 500 примероци, а строго се води грижа складиштето да не содржи дупликати или ГМО семенки.

Влезот во бункерот

Иницијативата за изградбата на ваков објект ја покрена Фондацијата за разновидност на земјоделските култури (Global Crop Diversity Trust, GCDT) во 2004-та година, а градбата е завршена и официјално отворена веќе во 2007 година. Проектот кој чинел 9 милиони долари во целост е финансиран од Владата на Норвешка.

Ова складиште често се нарекува “Резервниот план на човештвото за иднината“, или “Складиште за Судниот ден“, бидејќи негова единствена намена е чување на семе за идни залихи на храна, доколку се случи некоја непредвидена глобална катастрофа.

Globalno-skladiste-sjemena5

Doomsday Arctic seed vault to receive two deposits next year ...

The Global Seed Vault Collection - ABC News (Australian ...

Globalno-skladiste-sjemena8

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!