Поврзи се со нас

Гостивар

Свечен ден за матурантите од економското училиште во Гостивар, промоција и симболично фрлање на капите

Објавено

на

Генерацијата 2019/2023 година од средното економско училиште во Гостивар денес го заокружи четиригодишното образование, дружење и делење заеднички посебни моменти кои се паметат цел живот, на пригодна свеченоста во дворот на училиштето.

Настанот беше организиран како промоција на матурантите со доделување на пофалници за најуспешните и симболично фрлање на капите.

„Почитувана генерацијо, го положивте испитот на зрелоста, испишавте уште една страница од романот наречен живот, ја искачивте планината наречена средно образование, но овде не завршува предизвикот. Планинарот по освоениот врв, размислува за нови врвови, писателот за нови романи. Пред вас се отвора бескрајно просторна иднина, професорите ви дадоа кријла и ви го покажаа патот. Вие сте оние кои треба широко да ги отворите крилјата и да се вивнете кон вашиот сон.“, се истакна во воведниот дел на свеченоста.

Директорот на економското училиште Михајло Ѓиноски упати честитки до матурантите, посакувајќи им натамошни успеси.

„Четири години поминаа брзо, сите денови беа различни, исполнети со убави нешта и изненадувања. На секој од вас успеавме да пренесеме знаења, кои се надевам дека ќе одлучите и понатаму да ги надградувате. Животот ќе се однесе по различни патишта , но сигурен сум дека секогаш ќе се сеќавате на средношколските денови поминати тука.“, рече Ѓиноски.

На свеченоста: Мефаил Таири, Елиф Мемедовска, Фуркан Максут, Шерифе Незири и Ерзана Адеми добија пофалници како ученици на генерацијата за своите успеси постигнати низ средношколските денови во економското училиште.

На промоцијата на матурантите присуствуваа професори, родители, претставници од општината и други гости.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена