fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Свечено одбележан Денот на ослободувањето на Гостивар

Објавено

на

15102351_10211324531175666_1500338421_o

Со свечена манифестација и доделување на признанија во Гостивар беше прославен 18-ти ноември, Денот на ослободувањето на градот. Одбележувањето го организираа Општинскиот одбор на сојузот на борци и Основното училиште „Единство“. На чествувањето на празникот присуствуваа голем број граѓани, ученици, претставници на политички партии, здруженија и институции.

Професорката по историја, Катица Аврамоска прочита пригоден реферат  потсетувајќи на историските моменти поврзани со 18-ти номеври.

За културно уметничката програма, која беше исполнета со поетски творби, музички изведби и балетска игра беа задолжени учениците од ОУ „Единство“.

Прославата заврши со положување на букети цвеќе на споменикот на паднатите борци од НОБ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!