Поврзи се со нас

Бизнис

Свечено прославени два јубилеја – МОНТЕНЕГРО најавува нова инвестиција

Објавено

на

  Компанијата Монтенегро годинава одбележува два значајни јубилеја, 55 години од основањето и  30 години од отворањето на првиот маркет, со што бизнисот е префрлен во Македонија. По тој повод, вчеравечер беше организирана свечена прослава за сите вработени и доделување на награди и пофалници на вработените со најдолг стаж во компанијата.

  – „Имаме одличен тим на вработени кои ни даваат огромен мотив. На нашот тим, од пред неколку години му се приклучи и третата генерација на семејството Пејчиноски. Сите заедно, на нашите над 270 вработени, на кои сме посебно горди, во оваа прилика им се заблагодаруваме и им посакуваме уште долго години работа во Монтенегро. Посебно сме горди, а што сакам да го истакнам е мултинационалниот состав на вработени во Монтенегро. Исто така сакам да им се заблагодариме и на нашите верни купувачи кои во изминативе 30 години несебично не подржуваа и мотивираа да се движиме само напред“, изјави Љупче Пејчиноски, еден од сопствениците на компанијата.

  – „Почетокот на Монтенегро датира од далечната 1963 година кога Војне Пејчиноски ја основа во Никшиќ, Република Црна Гора. Државата каде што е основана компанијата, е причината за регистрирање на брендот Монтенегро во Македонија на 18 мај 1988. „Идејата да отвориме маркет во Гостивар ни дојде токму од Никшиќ. Пред нова година (1987) во непосредна близина до нашата фирма се отвори првиот маркет во Р. Црна Гора. Тоа беше доволно да добиеме идеја и ние да го отвориме првиот приватен маркет во Гостивар. Во тој период и во Македонија веќе започна да се отвараат првите приватни маркети. Денес нашиот маркет лоциран во центарот на Гостивар е најстариот жив маркет во Македонија. Сите предходно отворени маркети не ја преживееја транзицијата, не се снајдоја со конкуренцијата и огромниот наплив на отварање маркети“, раскажува Јоше Пејчиновски.

  Ширењето на бизнисот продолжува во 1994 година со отворање на првиот салон за мебел, а подоцна и вториот во Скопје. Потоа 1998 година фирмата започнува со дистрибуција на прехрамбени производи низ цела територија на Македонија и станува преставник на многу реномирани европски компании. Во 2007 година Монтенегро влегува и во млекарскиот бизнис и станува сопственик на млекара Маестро во Србија, а со тоа и една од ретките мултинационални македонски компании кои инвестираа надвор од границите на нашата земја. Следува отворање на уште три маркети и еден Хоум центар.

  Монтенегро не застанува тука. Сопствениците најавуваат нова инвестиција.

  – „Ја користам оваа прилика да ја известам гостиварската јавност дека Монтенегро започнува нов проект, во кој бенефит ке видат над 300 нововработени и уште неколку стотици индиректно поврзани лица. Нашата цел покрај другото е, да им дадеме шанса не само на младите, туку и на оние од кои сите ги креваат рацете, а тоа се луѓе кои не по нивна вина останаа без работа и егзистенција“, вели Јоше Пејчиновски и порачува:

  „Сакам да им порачам на сите оние кои мислат дека среќата можат да ја најдат само со работа надвор од Гостивар и Македонија е погрешно. На сите оние кои се чувствуваат способни и талентирани за одредена дејност, а немаат финансиски срества им препорачувам да се обратат до институциите за да се информираат за можностите кои им ги пружа државата. Со целосна посветеност кон работата што ја сакате ви гарантирам дека ќе успеете.“.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Три нови позитивни на корона во Гостивар и пријавен смртен случај

  Гостиварпред 2 часа

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

  Гостиварпред 5 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 6 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 10 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 11 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 12 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 14 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 14 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 1 ден

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 1 недела

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 7 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 7 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!