Поврзи се со нас

Гостивар

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Објавено

на

Во слава и чест на големиот празник Денот на Републиката – Илинден, вечерва во Гостивар, во големата сала на Центарот за култура „АСНОМ“ се одржа пригодна свеченост. Програмата на празничното одбележување беше исполнета со рецитации, драматизација и музички изведби, сите посветени на македонската историја и непокор, традициите, патот на создавањето на државата, вековните идеали на македонскиот народ.

Настанот го организираше гостиварскиот Центар за култура, кој како јавна установа што го носи името АСНОМ, на денешен датум, 2-ри Август слави и патронат.

На свеченоста настапија Рената Матеска, Ива Крајоска, Ана Марија Исајлоска, Роберт Ристов, Мирјана Ристов и Никола Кузелов. Музичкиот дел беше резервиран за членови на оркестарот на националниот Ансамбл „Танец“: Сашко Митев, Кристијан Јаневски, Златко Димитриовски, Андреј Трајковски и Дамјан Зафироски. Пред присутните беше презентирано и видео со историски осврт на настаните врзани со Илинден.

Одбележувањето е поддржано од Министерството за култура.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 11 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 13 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 14 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 17 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 18 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 19 часа

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 20 часа

Објавен конкурсот-Во средните училишта во Гостивар околу 1.300 слободни места

Вестипред 20 часа

Покренато обвинение против Доналд Трамп – Прв поранешен претседател на САД кој е кривично гонет

Гостиварпред 21 час

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена