Поврзи се со нас

Гостивар

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Објавено

на

Во пресрет на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј,  попладнево во Гостивар се одржа манифестација исполнета со културно-уметничка програма.

Свеченоста ја организираше Центарот за култура „АСНОМ“ во соработка со гостиварските средни училишта, а со поддршка на Министерството за култура.

„Во програмата учесници се ученици од средните училишта во градот со поддршка на нивните ментори, со кои имаме прекрасна соработка, исто како и со менторите и  учениците од основните училишта, кои пак беа дел од одбележувањето на Денот на македонскиот јазик.“, рече Валентина Тасеска, претставник од Центарот за култура.

Средношколците пред публиката се претставија со рецитации, есеи за почетоците на словенската писменост, за животот и делото на светите браќа, за значењето на нивните мисии преку кои го ширеле христијанството и писменоста, како и поетски творби.

„Јазикот, писмото, литературата се наше духовно наследство, наше најголемо богатство, да се потсетиме на нашето културно и духовно богатство, да им оддадеме почит на луѓето кои се најзаслужни за она кое го имаме денес, свој јазик и писмо, светите браќа Кирил и Методиј.“, беше истакнато на свеченоста.

Во музичкиот дел покрај средношколците, своја изведба имаа Емилија Данилоска и Христијан Гаврилоски.

Организаторите во знак на добрата соработка доделија благодарници на менторите и училиштата. За присутните гости пак, беа обезбедени книги како подарок од градската библиотека.

Браќата Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Поради нивните заслуги за христијанството Светата црква ги прогласила за рамни на апостолите.

Во согласност со Законот за празниците, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители е државен празник и неработен ден за сите граѓани.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена