Поврзи се со нас

Гостивар

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Објавено

на

  На пригодна свеченост во дворот на средното економско училиште во Гостивар, денес беа промовирани матурантите од генерацијата 2018/2022 година. Матурантите радоста, возбудата и задоволство ги споделија со професорите, родителите, пријателите, претставници од општината и други гости, присутни на манифестацијата.

  „Ми претставува осбена чест и задоволство, што денес во мое име и во името на вработените во средното економско училиште на овој посебен ден и последен за вас, драги матуранти во овие училишни клупи, да ви посакам пред се‘ среќа и успех во понатамошниот живот. Четири години поминаа многу брзо, сите денови беа различни, исполнети со убави нешта и изненадувања и предизвици, од кои сите излеговме поуспешни и поискусни. На секој од вас успеавме да пренесеме знаења, кои се надевам дека ќе одлучите понатаму да ги надоградувате на некој од факултетите во земјава, но и низ светот. Животот ќе се однесе по различни патишта , но сигурен сум дека секогаш ќе се сеќавате на средношколските денови поминати тука. Ви посакувам многу среќа во вашиот живот и исполнување на вашите желби и цели“, истакна во своето обраќање директорот на училиштето, Михајло Ѓиноски.

  На свеченоста зборуваа и неколку матуранти, кои пренесоа многу емоции потсетувајќи се на моментите поминати во економското училиште, како и посветеноста и поддршката од професорите.

  „Од срце им се заблагодаруваме на професорите, кои не само што ни дадоа знаење, туку и ни го покажаа патот, а сега предизвикот е наш“, нагласија матурантите.

  На тројца ученици од генерацијата им беа доделени Пофалници за постигнати особени успеси, ангажирање и учества на натпревари и сл. Пофалници добија: Елеонора Сотироска, Арменд Сефери и Семир Сулејмани.

  Настанот се заокружи со симболично фрлање на капите.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 6 дена

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 5 минути

  Гостиварец спроведен во затворот во Тетово

  Македонијапред 41 минута

  Мицкоски: Ковачевски да го одбие предлогот, а јас ќе го повлечам барањето за предвремени избори

  Македонијапред 59 минути

  Ковачевски: Време е за мудри одлуки – предлогот ги инкорпорира нашите забелешки и има чист став за јазикот

  Вестипред 5 часа

  За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

  Гостиварпред 6 часа

  Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

  Гостиварпред 7 часа

  Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

  Рецептипред 8 часа

  Десерт за денес: Сочен колач со цреши

  Македонијапред 9 часа

  Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Вежба делотворна против целулит

  Занимливостипред 20 часа

  (ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

  Гостиварпред 22 часа

  Физички напади во Гостивар и во Беловиште

  Македонијапред 22 часа

  Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена