fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Света литургија и благословување на грозјето за празникот Преображение Христово во Гостивар

Објавено

на

Големиот христијански празник Преображение Христово во Гостивар се одбележа со света литургија и благословување на грозјето. Митрополитот тетовско-гостиварско г.Јосиф утрово најпрво богослужеше литургијата во храмот „Успение на Пресвета Богородица“, а потоа и во манастирот во изградба „Свето Преображение“ во населбата Циглана го изврши чинот на благословување на грозјето, што е традиција за празникот.

„Се молиме на денешниот празник Преображение, Господ да ги преобрази нашите срца, нашите умови, нашето битие, да бидеме подобри верници, подобри луѓе и да докажеме на дело дека сме вистински христијани“, нагласи Владиката г.Јосиф.

Годинава поради ковид пандемијата, не се организираше масовна прослава и собир во манастирот во Циглана, како што беше пример претходните години. Вратите на манастирот денес се отворени за верници, кои доаѓаат со почитување на мерките за заштита, палат свеќа и се помолуваат за здравје и мир.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 28 минути

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 4 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 5 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 5 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 9 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 10 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!