Поврзи се со нас

Вести

Светски ден на децата – Секое дете заслужува среќа, безгрижност, љубов

Објавено

на

Денешниот датум, 20 ноември, се одбележува како Светски ден на детето и ден на Конвенцијата за правата на детето. Целат е да се промовира меѓународното заедништво, потребата од заштита на правата на децата и подобрувањето на нивната благосостојба.

„Почитувањето на правата на детето е една од најважите работи кон кои треба сите да се стремиме, затоа што за секое демократско, напредно и развиено општество нема поважна работа од создавање на здрави, образовани, вредни, толерантни поколенија подготвени да се соочат со сите предизвици кои ги носи животот и модерното време. Повеќе од една година, децата, не само кај нас туку низ целиот свет се соочуваат со поинаков начин на живот во сите сегменти, вклучувајќи го и образовниот процес. Физичката дистанца, онлајн наставата влијаеа и се уште влијаат врз децата, оосбено врз нивното ментално здаравје и социјализацијата, како битен сегмент во нивниот психолоши развој. Во таа насока сите чинители се должни да сторат сѐ што е во нивна моќ и да им помогнат на децата што полесно/побезболно да го поминат овој период, без тој да остави трајни последици врз нив. Свесни сме дека за хармоничен развој на личноста на секое дете, треба да создадеме услови тоа да расте во здрава семејна средина, во пријатна атмосфера исполнета со среќа, љубов и разбирање. Токму затоа децата треба и мора да ги третираме како рамноправни на нас возрасните, како активни субјекти и носители на права и обврски. Дожни сме да го слушнеме и почитуваме нивото мислење, посебно кога станува збор за прашања кои го засегаат нивниот интерес.“, се вели во соопштението на Народниот правобранител, по повод Денот на детето.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dita botërore e fëmijëve – Çdo fëmijë meriton lumturi, pa brenga, dashuri

Објавено

на

Dita e sotme, 20 Nëntor, shënohet si Dita botërore e fëmijës dhe dita e Konventës së drejtave të fëmijës. Qëllimi është që të promovohet bashkimi ndërkombëtar, nevoja nga mbrojtja e të drejtave të fëmijëve dhe përmirësimin e mirëqenies së tyre.

“Respektimi i të drejtave të fëmijës është një nga punët më të rëndësishme kah të cilave duhet të aspirojmë, pasi që për çdo shoqëri demokratike, e përparuar dhe e zhvilluar nuk ka punë më të rëndësishme nga krijimi i pasardhësve të shëndoshë, të arsimuar, me vlerë, tolerantë, të gatshëm të ballafaqohen me të gjitha sfidat që i sjell jeta dhe koha moderne. Më shumë se një vit, fëmijët, jo vetëm tek ne por edhe nëpër gjithë botën ballafaqohen me një mënyrë më të ndryshmet të jetës në të gjitha segmentet, duke e kyçur edhe procesin arsimor. Distanca fizike, online mësimi kanë ndikuar dhe ende ndikojnë mbi fëmijët, veçanërisht mbi shëndetin e tyre mental dhe socializimin, si një segment i rëndësishëm në zhvillimin e tyre psikologjik. Në atë drejtim të gjithë faktorët janë të detyruar të detyruar të bëjnë gjithçka që është në fuqinë e tyre dhe t’ju ndihmojnë fëmijëve më lehtë/ pa dhimbje t’a kalojnë këtë periudhë, pa shkaktuar pasoja afatgjata mbi to. Jemi të vetëdijshëm se për zhvillim të harmonizuar të personalitetit të çdo fëmiu, duhet të krijojmë kushte ai të rritet në një mjedis të shëndoshë familjar, në atmosferë të këndshme të mbushur me lumturi, dashuri dhe mirëkuptim. Prandaj fëmijët duhet dhe e kemi patjetër t’i trajtojmë si të barabartë me ne të rriturit, si subjekte aktive dhe bartës të të drejtave dhe obligimeve. Jemi të detyruar që t’a dëgjojmë dhe t’a respektojmë mendimin e tyre, veçanërisht kur bëhet fjalë për pyetje që u përkojnë interesave të tyre.”, thuhet në njoftimin e Avokatit të popullit, me rastin e Ditës së fëmijës.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена